Andělé rozšiřují záběr o klasiku

Ceny České hudební akademie Anděl, tradičně udělované českým osobnostem populární hudby, se v letošním ročníku rozrůstají i o kategorii Klasika. V ní se bude vybírat z titulů vydaných v loňském roce domácími vydavatelstvími. Ceremoniál 5. března 2019 v pražském Foru Karlín odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Ceny Anděl vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI). Hlasovacím tělesem je od loňského ročníku Česká hudební akademie, v níž krom odborníků napříč branží nově hlasují i již dříve ocenění hudebníci. Vedle toho prošla proměnou i sestava žánrových ocenění. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantů se tak znovu osamostatní rocková a hip-hopová kategorie (rap) a naopak sloučí alternativa s elektronikou, které si v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení kategorie Klasika. Přestože mezinárodní úspěchy tuzemských muzikantů, kteří se věnují vážné hudbě, jsou nepřehlédnutelné, nedostávalo se jim totiž podle nás odpovídající pozornosti,“ uvádí předseda Rady České hudební akademie Honza Vedral.

„Jedním z důvodů transformace někdejší Akademie populární hudby na Českou hudební akademii byla snaha rozšířit záběr cen i mimo těsné mantinely hudby populární, tak aby Andělé vypovídali o stavu české hudby v celé šíři. Nominace do nové kategorie probíhají obdobným způsobem jako u ostatních žánrových kategorií – garant kategorie, v tomto případě muzikant a pedagog Irvin Venyš, nominuje žánrové akademiky a sestaví orientační seznam vydaných titulů, které vyhovují statutu cen Anděl. Žánroví akademici následně v dvojkolové volbě určí nejprve nominace a potom vítěze, který bude vyhlášen na slavnostním večeru,“ dodává Vedral.

O cenu Anděl v kategorii Klasika se může ucházet album vyprodukované a vydané v průběhu uplynulého kalendářního roku hudebním vydavatelstvím se sídlem na území České republiky. Navíc musí mít převaha interpretů české občanství, nebo zde mít alespoň trvalý pobyt.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější