Americký orchestr mladých, San Jose Youth Symphony, koncertuje v Praze

Symfonický orchestr mladých talentovaných hudebníků z kalifornské Silicon Valley vystoupí  ve čtvrtek 4. července 2013 v rámci koncertního cyklu Musica Orbis 2013 ve Smetanově síni Obecního domu.  

San Jose Youth Symphony je jedním z nejstarších a nejlepších mládežnických orchestrů na západním pobřeží Spojených států. Orchestr má dlouhou tradici, založen byl již před šedesáti lety jako součást symfonického orchestru San Jose. Orchestr, který tvoří hudebníci do 21 let, zakončí v Praze svoje evropské turné (Sarajevo, Lublaň, Bratislava, Kroměříž). Pražskému publiku představí díla dvou amerických skladatelů Gillise a Gottschalka, brilantní Lisztův klavírní koncert a Čajkovského Symfonii č. 2 .

Koncert řídí  izraelský dirigent Yair Samet . Již jako mladý, v roce 1989, dirigoval Young Israel Philharmonic, součást známého symfonického orchestru Israel Philharmonic. Je dirigentem San Jose Symphony a dirigentem a uměleckým ředitelem San Jose Youth Symphony, se kterými již procestoval Evropu, Jižní Ameriku a Dálný Východ.

Na úvod koncertu zazní skladba  amerického skladatele Donalda Eugena Gillise (1912-1978), jehož  hudba klade zvláštní důraz na jazz, který skladatel pokládal za oživující prvek v americké hudbě. Jeho díla jsou charakterizována jako radostná a plná humoru, stejně jako skladba Twinkle Toes (Piškoty ), která je na programu.

V první polovině koncertu se dále představí mladá srbská sólistka Sofija Nedić , vítězka mnoha mezinárodních klavírních soutěží ve Francii, na Slovensku, v Bosně a Hercegovině a ve Spojených státech. Jako nejmladší studentka, tehdy ve svých 14 letech, byla přijata na bělehradskou Hudební konzervatoř. Nyní studuje magisterské studium hry na klavír u profesora Macka McCraye na sanfranciské Hudební konzervatoři. Dnes 22 letá klavíristka si vybrala pro turné se San Jose Youth Symphony interpretačně náročná díla dvou skladatelů, zároveň vynikajících klavíristů Liszta a Gottschalka.

Sdílet článek: