Americké jaro se letos zaměří na domácí interprety. Festival zahájí Josef Špaček a Tomáš Jamník, dále vystoupí Nikol Bóková či David Dorůžka

Festival Americké jaro zahájí v pondělí 13. září houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník v multifunkčním sále DOX+. Celkem proběhne třináct koncertů v Praze a regionech se zaměřením na klasickou, jazzovou i alternativní hudbu, v nichž vystoupí Nikol Bóková, David Dorůžka, -123min, Vilém Spilka Quartet a další.

Pro 16. ročník festivalu jsme vybrali celkem třináct převážně českých špičkových interpretů a hudebních uskupení. Cílem festivalu Americké jaro je iniciovat a představovat nové hudební projekty nebo obohatit o nový rozměr ty již zaběhnuté. V tomto roce to bude zcela nový program našich letošních rezidenčních umělců Josefa Špačka a Tomáše Jamníka či Nikol Bókové, jejíž dramaturgie k albu Unravel vznikla na podnět Amerického jara. Náš třetí rezidenční umělec, kytarista David Dorůžka, vystoupí hned ve třech programech v Divadle Archa jako host skupiny Vertigo, s Agou Zaryan a Szymonem Mikou v Jazz Docku a na závěrečném koncertu Jana P. Muchowa & The Antagonists v La Fabrice,“ popisují ředitelka festivalu Zdenka Součková a jeho dramaturg, klavírista Jan Bartoš.

Zahajovací koncert v pražském multifunkčním sále DOX+ bude 13. září od 19 hod. patřit houslistovi Josefu Špačkovi a violoncellistovi Tomáši Jamníkovi, kteří představí vzácně uváděná díla českých skladatelů 20. století – Janáčka, Martinů, Kleina a Schulhoffa. Po koncertě bude následovat debata s umělci.

David Dorůžka, foto archiv umělce

V mimořádném spojení se 23. září od 20 hod. v Divadle Archa představí Lenka Dusilová, Vertigo a -123min. Na koncertě zazní skladby z posledního alba Lenky Dusilové Řeka, které vyšlo loni na podzim u labelu Animal Music a získalo tři ceny Anděl. Vertigo ve složení Marcel Bárta – saxofon, Dorota Barová – violoncello a zpěv, Vojtěch Procházka – klavír a harmonium, Oskar Török – trumpeta a zpěv, Daniel Šoltis – bicí a perkuse a Rastislav Uhrík – kontrabas zahraje skladby z oceňovaného alba Daleko. Kapela -123min. ve své energické tvorbě propojuje soul, groove, jazz, blues, funky či world music.  Trio v současnosti tvoří zpěvák, kytarista a autor písní Zdeněk Bína, baskytarista Fredrik Janáček a bubeník Daniel Šoltis.

29. září od 19 hod. vystoupí v pražském kostele sv. Vavřince klavíristka a skladatelka Nikol Bóková, která přednese díla Ericha Wolfganga Korngolda, Tomáše Svobody, Maurice Ravela a Sergeje Rachmaninova. Autorské kompozice inspirované zvoleným repertoárem pak zazní ve druhé části koncertu v podání jazzového tria ve složení Nikol Bóková – klavír, Martin Kocián – kontrabas a Michał Wierzgoń – bicí.

3. října od 20 hod. v klubu Jazz Dock zazní především hudba z posledního plně autorského alba s názvem Čekání na Toma jazzové sestavy Vilém Spilka Quartet. Vzápětí bude následovat koncert jedné z nejvěhlasnějších polských jazzových zpěvaček Agy Zaryan. Její nový projekt, postavený na autorských kompozicích na texty americké básnířky Sary Teasdale, ji ukazuje v komornějším světle. Zaryan zazpívá větší část nového programu doplněného o skladby z předešlých alb v doprovodu jazzových kytaristů Szymona Miky a Davida Dorůžky.

Vilém Spilka Quartet, foto archiv umělce

Sólový recitál exkluzivně pro Americké jaro připravila představí 13. října v 19 hod. v kostele sv. Vavřince klavíristka Sára Medková. Uvede skladby amerických skladatelů od druhé poloviny 20. století po současnost – Johna Cage, Josepha Kleina a Frederica Rzewského.

Uskupení Super Trio Briana Charetta a The Track Inspection Jana Andra zahrají na společném koncertu v klubu Jazz Dock 14. října od 20 hod. Super Trio ve složení Brian Charette, Daniel Šoltis a Ondřej Štveráček představuje typický straight-ahead jazz s mnoha prvky modernějších hudebních směrů a také groove-jazzovými akcenty. Jan Andr a jeho kapela The Track Inspection na festivalu pokřtí své nové album, ve kterém se snoubí jazzová tradice s moderními žánry jako soul, funk nebo hip hop.

Hlavní program 16. ročníku festivalu Americké jaro 21. října v holešovické La Fabrice uzavřou Jan P. Muchow & The Antagonists. Bude to jedinečná možnost slyšet v živém provedení původní autorskou filmovou hudbu Jana P. Muchowa obohacenou o hostování výrazných osobností české jazzové scény Davida Dorůžky, Marcela Bárty a Štěpána Janouška.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější