Amadeus pomáhá růst mladým pianistům, letos podevětadvacáté

Je málo klavírních soutěží, které se specializují na hru jednoho stylového období. Repertoár z období klasicismu vyniká svou průzračností a mladí klavíristé se na něm naučí řadě zvukových i technických dovedností. Tyto dovednosti přirozeně rozvíjejí fantazii, drobnou prstovou techniku, hudební pulzaci, a vedou k detailnějšímu prozkoumání stylové interpretace. Mezinárodní klavírní soutěž Amadeus přispívá k rozvíjení mladých pianistů, a zároveň svou náladovou rozmanitostí potěší i posluchače, který má možnost pomocí klavírní hudby prožít pocity lehkosti, hravosti, bezstarostnosti, jindy zamyšlení, a občas i smutku nebo rozzlobení.

Účast na Amadeovi je sama o sobě pro děti velkou výzvou a zároveň odměnou – mají možnost si zahrát svou oblíbenou hudbu na klavír v koncertním sále Besedního domu. Podobnou možnost dostal před 255 lety i Wolfgang Amadeus Mozart, když se svým otcem a sestrou Nannerl navštívil během vánočních svátků moravskou metropoli. Řadu skladeb, které uslyšíme v nižších kategoriích, Mozart napsal v dětství, a možná i proto ho mají děti tak rády – je pro ně jedním z nich.

Letošní 29. ročník soutěže proběhne 24.–26. listopadu, tradičně v koncertním sále Besedního domu. Od loňského roku se soutěž rozšířila o další věkové kategorie do patnácti let. O hodnocení soutěžících klavíristů se postará pětičlenná odborná porota v obsazení: Jan Jiraský (předseda poroty, ČR), Hana Berger (SRN), Daniel Buranovský (SK), Bernadeta Stańczyk (Polsko) a Peter Toperczer ml. (ČR).

Soutěž je možné bezplatně osobně sledovat po celou dobu průběhu. V sobotu 26. listopadu se od 15 hodin uskuteční slavnostní koncert laureátů soutěže, spojený se slavnostním předáním diplomů a cen. Soutěž organizuje ZUŠ Brno, Veveří za finanční podpory Jihomoravského kraje, statutárního města Brna, Asociace krajů České republiky, městských částí Brno-Žabovřesky, Brno-střed a Brno-Žebětín.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější