Alfred Brendel se vrací do Prahy. Povede mistrovský kurz, představí a pokřtí nové DVD a knihu

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance zahájí 27. září v pražském Rudolfinu legendární rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. Do Prahy se vrací, aby představil a pokřtil nové DVD Alfred Brendel: My Musical Life a české vydání své knihy Když dozněl potlesk. V rámci večera také povede mistrovský kurz s českým souborem Trio Incendio.

DVD Alfred Brendel – My Musical Life obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020, kdy Brendel na pozvání Prague Music Performance a České filharmonie přijel do Prahy. Na vzniku dokumentů se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov, v hudebních částech Alfred Brendel spolupracoval s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio. Tento komplet vydaný Supraphonem jsme zároveň recenzovali v dubnové Harmonii.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=cQb6U1mb5vY[/spvideo]

Alfred Brendel se po šedesát let soustavně věnoval skladatelům středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schönberga a jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo. Pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií.

Vedle čestných doktorátů na univerzitách včetně Oxfordu a Yale a Řádu Britského impéria obdržel od Berlínských filharmoniků v roce 1992 medaili Hanse von Bülowa a Vídeňská filharmonie mu v prosinci 1998 udělila čestné členství. V roce 2001 dostal cenu za Celoživotní úspěchy v oblasti vážné hudby na MIDEM v Cannes. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal také tři svazky německy psané poezie. Alfred Brendel přednášel a dosud přednáší, recituje svou poezii a učí mistrovské kurzy v řadě evropských a amerických měst.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější