Akademie komorní hudby vystoupí ve Vlašimi a Nelahozevsi se stipendisty berlínské Hindemithovy nadace

Pátá sezona Akademie komorní hudby pokračuje další česko-neměckou spoluprácí, tentokrát se Společností Paula Hindemitha v Berlíně. Náročný program složený ze skladeb Ervína Schulhoffa a Ericha Wolfganga Korngolda spolu s mladými hráči a hráčkami nastuduje a provede umělecký vedoucí AKH, violoncellista Tomáš Jamník. První dva koncerty se odehrají v sále Josepha Joachima na berlínské univerzitě umění.

Viktor Stocker

Jarní projekt pokračuje ve Vlašimi v neděli 8. října od 17 hodin v hlavní hale Prádelny Kyselý. Posluchači se kromě netradičního výhledu mohou těšit na provedení smyčcového sextetu E. W. Korngolda, který je považovaný za jeden z vrcholů tvorby tohoto brněnského rodáka. Během koncertu jako host vystoupí spolu se členy AKH také teprve devítiletý talentovaný vlašimský akordeonista Viktor Stocker, absolutní vítěz Národní soutěže základních uměleckých škol ve hře na akordeon v roce 2019. Před začátkem koncertu mají návštěvníci možnost si zarezervovat speciální prohlídku prádelny, která patří mezi nejmodernější ve střední Evropě. Závěrečný koncert projektu se odehraje v pondělí 9. října od 19 hodin v Rytířském sále Zámku Nelahozeves. Na něm zazní kromě Korngoldova smyčcového sextetu také díla Ervína Schulhoffa, rodáka z Prahy, jehož zázračná kariéra byla ukončena v roce 1942 v koncentračním táboře Wülzburg. Po výběru z jeho písní s doprovodem klavíru zazní jeho slavný smyčcový sextet.

Lektorem březnového projektu je violoncellista Tomáš Jamník, který je již pátým rokem uměleckým vedoucím AKH. „Jsem opravdu hrdý na to, že se našemu týmu okolo Akademie komorní hudby daří naší instituci nejen držet při životě, ale také ji dále rozvíjet. Náš repertoár spadá nejčastěji do kategorie klasicko-romantické, děláme ale také oblíbené exkurzy do vod méně známých. Proto se osobně velmi těším na nastudování děl českých skladatelů Schulhoffa a Korngolda, které právem patří do světového komorního repertoáru.“

Společnost Paula Hindemitha podporuje mladé talentované studenty a studentky renomované Universität der Künste v Berlíně a hned šest z nich vyšle na koncerty do České republiky. Spolu s nimi vystoupí houslistka Eliška Kukalová, která v současnosti studuje na univerzitě ve Vídni, poprvé se představí také violoncellistka Aneta Šudáková, vítězka soutěže Bohuslava Martinů a členka orchestru Národního divadla v Praze.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější