Ostravský Festivalový podzim s Adamem Plachetkou nebo Hradišťanem nahradí MHF Leoše Janáčka

Události posledních měsíců neumožnily konání Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v plánovaném termínu a rozsahu. Organizační tým festivalu však na podzim připravil cyklus několika mimořádných koncertů. První zářijový víkend proběhnou především open air produkce v nově zrekonstruovaném amfiteátru v Hukvaldech – ty rozezní soubor Hradišťan nebo kantáta Carmina Burana v podání sólistů v čele se sopranistkou Veronikou Rovnou Holbovou. V druhé polovině listopadu pak do Ostravy a okolních měst dorazí hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík nebo Adam Plachetka.

Festivalový podzim je malým MHF Leoše Janáčka a velkým poděkováním Vám, posluchačům, za podporu, kterou jste nám letos prokázali. Chceme Vás několika podzimními výjimečnými koncerty také pozvat na řádný festivalový ročník, který se uskuteční od 27. 5. do 1. 7. 2021,“ dodává ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Jaromír Javůrek, foto MHF Leoše Janáčka

Zahájení festivalového podzimu a slavnostního otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek 4. 9. ujme Hradišťan s programem O slunovratu. Sobotní dopoledne 5. 9. nabídne Matiné s brunchem, kde se za zpěvu Hany Fialové v doprovodu Jakuba Žídka ředitel festivalu Jaromír Javůrek pozastaví nad svým životem nerozlučně spojeným s Leošem Janáčkem a osobnostmi české i světové hudební scény. Víkend zakončí v neděli 6. 9. kantáta na motivy středové světské hudby Carmina Burana. Zářijový cyklus koncertů Festivalového podzimu uzavře 22. 9. v Domě kultury města Ostravy Pěvecké operní gala – Krása italského belcanta s programem árií a duetů z oper Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho a Gioacchina Rossiniho v podání sopranistky Nicoly Proksch a basisty Jana Martiníka. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit Peter Valentovič. Po skončení koncertu se bude konat neformální beseda s účinkujícími a moderátorem Jiřím Vejvodou.

Listopadový cyklus koncertů zahájí 17. 11. ve Starém Bohumíně komorní koncert hobojisty Viléma Veverky. Bach, Händel nebo Stravinskij zazní 20. 11. na varhanním koncertě v ludgeřovickém Kostele sv. Mikuláše. Vedle varhaníka Filipa Šmerdy, vítěze mezinárodní varhanní soutěže P. Ebena, vystoupí houslistka Alžběta Stračinová a sopranistka Barbora Jirásková. Národní dům ve Frýdku-Místku nabídne 21. 11. Komorní janáčkovský koncert. Výběr z klavírního díla Leoše Janáčka zahraje klavírista Martin Kasík, který bude rovněž partnerem slovenskému tenoristovi Ľudovítovi Ludhovi v Zápisníku zmizelého. Festivalový podzim uzavře 29. 11. v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka za doprovodu Czech Ensemble Baroque pěveckým koncertem Molieri aneb velcí rivalové Mozart a Salieri.

Mezi doprovodné akce festivalového podzimu patří také mezinárodní soutěž skladatelů do 30 let Generace. Oceněné skladby budou uvedeny na festivalovém koncertě 24. 11. na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Program doplní také besedy v Centru Pant, tedy osobní setkání s vybranými umělci a ředitelem festivalu Jaromírem Javůrkem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější