63. Smetanova Litomyšl představila program s podtitulem Klíče od domova

Smetanova Litomyšl v druhém roce pandemie pracovala do poslední chvíle se dvěma verzemi programu. Nyní oznámila definitivní podobu programu: 63. ročník se odehraje od 1. do 11. července a nabídne třicet pořadů. Předprodej vstupenek bude zahájen 26. května. Organizátoři zveřejňují program týden po oznámení předpokládaného vývoje rozvolňování mimořádných opatření v kultuře. Ta už od dnešního dne za dodržení přísných hygienických podmínek umožňují zaplnit až 50 % kapacity koncertních sálů.

Program festivalu se stejně jako v minulém roce musí nakonec obejít bez účasti zahraničních souborů. „Přestože byla uzavřena řada smluv o jejich vystoupení, nemůže ani jedna strana trvat na jejich dodržení. Vždyť se stále ještě nacházíme v situaci, kdy nejsou například jasné podmínky návratu do vlasti umělců,” jmenoval jednu z mnoha nejistot, kterým při sestavování programu čelil, umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Pro 63. ročník zvolil podtitul Klíče od domova. „Jsem šťastný, že ačkoli jsme museli program našeho festivalu z důvodu trvající pandemie v krátkém čase změnit, podařilo se dané téma nejenže v celistvosti udržet, ale dokonce rozvinout. A tak se společně zaposloucháme například do Mé vlasti, jejího severského pandánu, symfonické básně Finlandia, moravských a slovenských národních písní, Rumunských tanců, latinskoamerické hudby ve Velkém finále, Irské suity, či se v Ptáku Ohnivákovi navrátíme do světa slovanských pohádek.“

Smetanova Litomyšli kromě svého partnerského orchestru, České filharmonie, přivítá například Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Barocco sempre giovane, Pavel Haas Quartet, Moravia Brass Band, ale také třeba Epoque Quartet a Josef Vejvoda Trio. Hned dvakrát vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, na galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec. Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí opery, které v loňském ročníku poprvé ve festivalové historii pochopitelně zcela chyběly. Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava pak Dvořákovu Rusalku a Smetanovu Hubičku. Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Nových Hradech se mohou těšit na premiéru mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

Slavnostní zahajovací koncert bude 1. července od 20.15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve festivalových zahradách. Také volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle dnes představila chystaný program slibující například koncerty Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzských The Cracked Cookies. Novinkou letošního ročníku je také formát „Večerní klasika“ – krátké koncerty komorní klasické hudby.

Ve středu 26. května bude od 10.00 hodin spuštěn předprodej vstupenek a před zahájením festivalu zde bude umístěn přehled aktuálně platných hygienických opatření. „Je pravděpodobné, že návštěvníci budou do festivalových míst vpuštěni pouze v respirátorech a že se budou muset prokázat negativním testem, potvrzením o plném očkování nejméně před 14 dny nebo o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech. Všichni ale víme, jak rychle se podmínky mění, prosíme proto návštěvníky, aby se s aktuálními opatřeními seznámili na našich stránkách třeba až v druhé polovině června a pro jistotu ještě jednou před samotnou cestou na festival,“ upozornil ředitel festivalu Jan Pikna. „Lze očekávat, že nezbytná opatření způsobí návštěvníkům jistá nepohodlí, a před nás kladou velké organizační výzvy. Jsme ale šťastní, že se 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl nakonec opravdu může odehrát a všem návštěvníkům předem děkujeme za trpělivost.“

Sdílet článek: