56. koncertní sezona Komorní filharmonie Pardubice

Stanislav Vavřínek, šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice. Zdroj: web orchestru

Komorní filharmonie Pardubice v září vstoupí do své 56. sezony. Jejími pilíři budou abonentní koncerty s řadou zvučných jmen. Do Pardubic přijede například klavírista Ivan Klánský, houslista Josef Špaček, violoncellista Petr Nouzovský nebo mezzosopranistka Markéta Cukrová. Za zmínku jistě stojí také dirigentka Alena Hron Jelínková, která bude první ženou s taktovkou na našem podiu při abonentních koncertech. Raritním umělcem je světová superstar, violoncellista Victor Julien-Laferrière, který se představí současně jako sólista i dirigent. Mimo to jsme připravili několik mimořádných koncertů. Už pojedenácté se například uskuteční společný projekt Hrajeme spolu za Pardubice, kdy Komorní filharmonie Pardubice zahraje na basketbalovém utkání v enteria aréně. Svou tradici si získal také projekt s názvem Studenti za svobodu a demokracii, který se váže k výročí 17. listopadu a koná se ve spolupráci s Univerzitou Pardubice v její aule. Dále jsou připravené dva velké crossoverové koncerty v Ideonu. V říjnu to bude pocta Jiřímu Šlitrovi, který by letos oslavil sté narozeniny a v dubnu Noc světových muzikálů, na které zazní nejslavnější melodie z Bídníků, Jesus Christ Superstar, Evity nebo Fantoma opery. Novinkou sezony 2024/2025 je Komorní adventní řada, která zahrnuje celkem čtyři sobotní večery v Kostele sv. Bartoloměje na konci listopadu a v průběhu prosince. Kostel nabízí prostor pro zhruba 250 lidí a pozvání přijali významní sólisté, jako například světový hornista Radek Baborák nebo varhaník Aleš Bárta. Adventní koncerty se budou konat v rámci nově vzniklé spolupráce s pořadatelem vánočních trhů v Pardubicích – Máša agency. 

Komorní filharmonie Pardubice. Zdroj: web orchestru

Slavnostní zahájení 16. září

Na zahajovacích koncertech 56. sezony ve dnech 16. – 18. září 2024 zahraje klavírista a zároveň děkan Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze Ivan Klánský. Kromě tohoto fenomenálního hráče uslyší návštěvníci světovou premiéru Sinfonia concertante Gingerbread, kterou současný skladatel Lukáš Hurník složil přímo pro Komorní filharmonii Pardubice. Inspirovaly ho mistrovské výkony našich jednotlivých hráčů a mnohým tak svěřil drobná sóla.  

Dětská matiné v SOBOTU!

I letos jsou součástí sezony oblíbené dětské dopolední programy, ve kterých ale nastala zásadní změna. Dlouhé roky se hrálo v neděli, z praktických důvodů jsme matiné přesunuli na sobotu. „Jedná se o tři koncerty v roce, které jsou dopředu vyprodané. Věříme, že sobota dopoledne je pro návštěvníky praktičtější,“ vysvětluje manažerka koncertní činnosti Komorní filharmonie Pardubice Vladislava Kopecká. Téma dětských programů je pro příští sezonu „cestování,“ virtuálně se tedy orchestr spolu s malými posluchači vydá do Norska, Francie a Itálie. Děti budou poznávat hudbu podle země jejího původu. V daném jazyce jsme také proto vždy pojmenovali i celé koncerty (Vi skal til Norge, Nous partons en France, Andiamo in Italia). Dětská matiné zůstávají v režii osvědčené dvojice Marko Ivanović (dirigent), Petr Kadlec (průvodní slovo). 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější