31. ročník Festivalu Krumlov přinese koncert na zámeckém jezírku i mladé talenty

Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Program letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. nabídne koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, Čajkovského v podání patnáctiletého virtuosa či Harryho Pottera a Rusalku v Pivovarské zahradě.

31. ročník Festivalu Krumlov. Zahájí 15. července koncert s názvem Voda a oheň, který po 27 letech přinese hudbu do romantické scenérie zámeckého jezírka. Neobvyklý zážitek i náročnou produkční výzvu slibuje usazení Jihočeské filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného doprostřed jezírka – na malebný, ale nepřístupný ostrov. Nad vodní hladinou, podobně jako při premiéře na řece Temži pro anglického krále Jiřího I., se ponese Vodní hudba a Hudba k ohňostroji G. F. Händela.

O druhém festivalovém večeru 16. 7. nazvaném Noc romantismu bude Pivovarskou zahradou znít nejslavnější ze všech klavírních koncertů. Mladý slovensko-australský virtuos Ryan M. Bradshaw, patnáctiletý vítěz Concertina Praga a mnoha dalších mezinárodních soutěží, zahraje Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll. Mladého pianistu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením nově nastupujícího šéfdirigenta Petra Popelky.

Další festivalový víkend bude patřit opeře Antonia Vivaldiho o antickém vojevůdci Farnacem, která na dva večery oživí jeden ze unikátů Českého Krumlova – nejstarší a nejzachovalejší barokní divadlo na světě. Výjimečné prostředí, opulentní kostýmy, taneční vystoupení a velké emoce s dobrým koncem zaujmou nejen milovníky opery.

Daniel Matejča, foto Vojtěch Brtnický

Životní jubileum oslaví festivalovým koncertem Václav Hudeček. Přizval si k němu nastupující generaci mladých talentovaných muzikantů ze čtyř zemí – vítěze mezinárodní hudební soutěže Virtuosos V4+. Z českých zástupců vystoupí houslista Daniel Matejča a v triu s V. Hudečkem také housloví bratři Eduard a Richard Kollertovi.

6. srpna festival završí Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout talentu vynikajících českých a slovenských pěvců, jejichž renomé už dávno přesáhlo hranice našich zemí: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia zakončí galavečer i celý třítýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky ze stejnojmenné opery Antonína Dvořáka.

Po celou dobu festivalu bude pro všechny návštěvníky, turisty i občany Českého Krumlova připravena Festivalová zóna. Ta nabídne všech příchozím pestrý program zdarma: multižánrové koncerty, výtvarné workshopy a malování s malířem, cvičení s živou hudbou, letní kina, výstavu obrazů a po celou dobu pohodlné zázemí pro odpočinek v Klášterní zahradě.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější