27. Concentus Moraviae zve na putování prostorem a časem. Program připravili Kaspar Zehnder a Pavel Fischer, vystoupí i Magdalena Kožená se Simonem Rattlem

Na putování prostorem i časem zve letos svoje posluchače festival Concentus Moraviae, který od 31. května do 27. června již po sedmadvacáté nabídne cestu kolem hudebního světa skrze řadu míst jižní Moravy a Vysočiny. Cestovní plán mu letos připravili dirigent a flétnista Kaspar Zehnder a houslista Pavel Fischer. První z nich jako dramaturg, dirigent i flétnista, druhý jako rezidenční umělec. „Kasparův program je skvělou syntézou švýcarské preciznosti, nekonečné umělecké zvědavosti a bohatých hudebních zkušeností. Pracovat je radost i s letošním rezidenčním umělcem, houslistou, zpěvákem a skladatelem Pavlem Fischerem. Oba povedou každý svůj rezidenční soubor; ansámbly, které u nás nastudují program pouze pro festival, jsou letošní novinkou,“ uvádí ředitel festivalu David Dittrich. K těmto umělcům se připojí i patronka festivalu Magdalena Kožená společně se Simonem Rattlem.

Pavel Fischer se svými přáteli zahraje hudbu od balkánských lidovek až k Dvořákovi, Martinů či Bartókovi. Provázanost klasiky s lidovými zdroji i současným hudebním uvažováním patří ke všem jeho projektům. V různých formách a kombinacích se ale promítne také do celého programu festivalu.

Bulharský ženský sbor ověnčený cenou Grammy za nejlepší folklorní nahrávku Tajemství bulharských hlasů připomene folkloristu Marcela Celliera i celosvětový zájem, který jeho nahrávky před mnoha lety vyvolaly. Špičkový houslista Sergej Chačatrjan se svou sestrou Lusine přivezou na festival arménskou klasiku i hudební vlivy země, která jako první na světě přijala křesťanství. Arcadia Quartet a jeho přátelé zavedou posluchače do Rumunska, Les Musiciens de Saint-Julien zase do irského Kilkenny.

Kaspar Zehnder a Magdalena Kožená, foto Joel Schweizer

Koncert OK Percussion Duo a s ním spojená diskuse ve Velkém Meziříčí připomenou, že v kořenech každé synagogy stojí potřeba setkávání. Mužský sbor z Kyjova vzdá hold rozhlasovému redaktorovi Jaromíru Nečasovi, jehož zásluhou nahrávali svá první alba sourozenci Ulrychovi, Hradišťan i Jaroslav Hutka. Varhaník Bálint Karosi a vlámské saxofonové kvarteto Bl!ndman zdůrazní, že k základům Concentu Moraviae patří od samého začátku Bachova hudba v nejrůznějších podobách.

Na Moravu letos zavítají také hudebníci ze Španělska: s temperamentní hudbou své domoviny se představí klavíristka Judith Járegui i kytarista Rafael Aguirre. Dalším klavírním vystoupením bude tuzemská premiéra gruzínských klávesových hvězd, sester Natii a Tamar Beraiových.

Kaspar Zehnder se představí nejen jako dirigent, ale také jako flétnista projektu Soirée, jehož hlavními postavami jsou mezzosopranistka Magdalena Kožená a dirigent Simon Rattle – tentokrát ovšem v roli klavíristy. Mimořádná příležitost slyšet tyto hudebníky v atmosféře bezprostřední radosti z hudby uzavře celý festival v Kongresovém centru Zlín. „Užijte si letošní Concentus Moraviae jako lahodnou fúzi múzických umění a architektury i přátelských setkání! Na shledání s Vámi se těším při jeho závěrečném koncertě, na kterém se přiznám ke svým hudebním kořenům i já – od malička mě provázejí písně, a proto jsem si se svými přáteli připravila písňový večer, na kterém nebude chybět ani Janáčkova a Dvořákova hudba,“ srdečně zve posluchače patronka festivalu Kožená.

Chybět nebudou ani doprovodné programy festivalu. Hudba na kole v prostředí Lednicko-valtického areálu a Pálavy bude mít v sobotu 11. června opět o několik hudebních zastavení více. Tradice snoubení hudby s výtvarným uměním letos zavítá do renomované mikulovské Galerie Závodný, kde 9. června proběhne vernisáž výstavy výtvarníka Břetislava Malého. Festivalovou tradicí už jsou i projekty přispívající k řešení konkrétního cíle v některém z festivalových měst. Po židlích pro Pernštejn či prknech pro lysickou kolonádu se letos festival soustředí na Novou synagogu ve Velkém Meziříčí; 5. června proběhne nejen koncert OK Percussion Duo přímo v synagoze, ale předcházet mu bude debata „Z obchodního centra ke kulturní komunitě“ vedená v Jupiter clubu hudebním publicistou Borisem Klepalem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější