26. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek šestadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci z Francie, Německa, Švédska, Ázerbajdžánu a České republiky. Od 5. 8. do 23. 9. 2021 se každý čtvrtek od 19 hodin rozezní největší pražské varhany pod rukama i nohama domácích i světových umělců. Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály, 92 rejstříky a 8 277 píšťalami největší v celé České republice.

Program letošní přehlídky světového varhanního umění připomene několik významných skladatelů, např. sté výročí úmrtí C. Saint-Saënse, sté výročí narození geniální francouzské varhanice J. Demessieux nebo padesáté výročí úmrtí legendárního varhanního virtuosa M. Duprého. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Čeká nás i zajímavý koncert čtyř rukou a čtyř nohou. Svatojakubské varhany tak zazní opět v celé své bohatosti a barevnosti,“ dodává ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Zahajovací koncert i závěrečný koncert bude patřit pařížským varhaníkům. Nejprve uslyšíme Samuela Liégeona, který je proslulý především improvizačním uměním a celý festival uzavře varhaník chrámu Notre-Dame Johann Vexo. V roli interpreta i osobitého skladatele se představí Christian-Markus Raiser. Speciální koncert čtyř rukou a čtyř nohou nabídne švédský varhaník Nils Larssen a jeho ázerbajdžánská kolegyně Leylie Yekty. České varhaníky bude reprezentovat Karel Martínek, varhaník katedrály sv. Václava v Olomouci, který vzdá hold Marcelu Duprému. Aleš Nosek, varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, posluchače provede po stopách varhanních mistrů od západu k východu. Mladá brněnská varhanice Petra Kujalová představí virtuózní díla Bachova i skladby francouzských symfoniků a svatojakubská varhanice Irena Chřibková poodhalí tajemství víry světa židovského, křesťanského i muslimského.

Sdílet článek: