20. Lípa Musica slaví narozeniny s Dvořákem

V sobotu 11. září bude po prologu a mimořádném narozeninovém koncertu oficiálně zahájen jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj, který se uskuteční již popáté v řadě. Výjimečný nádech letošnímu zahajovacímu koncertu dává festivalové jubileum. Lípa Musica oslaví završení dvou dekád svého působení v Libereckém kraji poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, neboť od jeho narození právě v těchto dnech uplyne 180 let.

Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, provedením Dvořákova Violoncellového koncertu h moll. Sólistku předních světových orchestrů a festivalů na dvořákovském galakoncertu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který se na festivalu Lípa Musica představí poprvé v historii. Program slavnostního Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy, dotvoří Osmá Dvořákova symfonie.

Dvacet let mé společné cesty s festivalem mě naplňuje radostí a hrdostí. Přijměte prosím pozvání na slavností galavečer, který korunuje oslavy našich narozenin a nabídne debutové vystoupení všech uměleckých hostů i setkání s naším největším hudebním velikánem Antonínem Dvořákem při příležitosti 180. výročí jeho narození. Jeho violoncellový koncert v podání skvělé Michaely Fukačové za doprovodu Pražských rozhlasových symfoniků řízených Alexanderem Liebreichem se bezpochyby stane ozdobou Koncertu pro Liberecký kraj,“ říká Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu Lípa Musica.

Jistě nepřekvapím tvrzením, že Dvořákův Violoncellový koncert má v mém repertoáru naprosto klíčové místo. Nejen on, ale Dvořáková hudba vůbec. Nezapomenu na první setkání s ní, bylo to v už mateřské školce, kde nám pouštěli Dvořákův klavírní valčík A dur k našemu „tanečkování“. Tolik krásy a kouzla! Zůstala jsem místo tančení stát jako očarovaná – a zůstávám dodnes. Možná dokonce lety ještě víc, krásy života dojímají člověka věkem stále intenzivněji, alespoň já tak to vnímám. V Dvořákovi je nadčasová krása, která oslovuje posluchače velmi hluboce i bez znalosti jakéhokoliv kontextu tak jako kdysi moji dětskou duši. Jeho hudba je čistá, prostá jakékoliv pretence, okázalého efektu, jde přímo od pramene inspirace… Dvořákova pokora k životu, ke kráse, nebo jeho slovy k Bohu dýchá každou frází a já jeho hudbu vnímám jako živoucí modlitbu,“ uvádí k svému vystoupení violoncellistka Michaela Fukačová.

Boris Giltburg, foto Sasha Gusov

Po loňském provedení Händelova oratoria Mesiáš bude letošní dvořákovský galakoncert pátým pokračováním série Koncertů pro Liberecký kraj, které festival za mimořádné finanční podpory ze strany Libereckého kraje připravuje.

„Jsem rád, že Liberecký kraj a festival už k sobě neodmyslitelně patří. Tento hudební svátek náš region výrazně zviditelňuje, za což patří dík celému týmu organizátorů v čele s ředitelem Martinem Prokešem. Svojí usilovnou pilnou prací a originálním pojetím festivalové dramaturgie dokázali vybudovat této kulturní události výborné jméno a Liberecký kraj ji proto významně podporuje i finančně,“ prohlásil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční od 4. září do 28. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 18. a 19. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 8. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem letošního narozeninového ročníku je Pavel Haas Quartet, který se představí na třech festivalových projektech. MHF Lípa Musica se po covidové pauze vrací třemi koncerty do Německa a opět představí i zahraniční interprety. Lesk oslav završení dvou festivalových dekád umocňuje uvedení dvou světových premiér, narozeninový koncert na přání návštěvníků i výroční festivalová publikace Cestou hudby napsaná ředitelem a zakladatelem festivalu Martinem Prokešem, která připomíná dvacetiletou cestu festivalu.

Mezi důležitá jména tohoto ročníku patří mezinárodně uznávaní klavíristé Boris Giltburg a Ivo Kahánek, ceněný německý host Capella de la Torre, z českých interpretů se vrací rezidenční Schola Gregoriana Pragensis, Smetanovo trio, Musica Bohemica Jaroslava Krčka či na přání návštěvníků Prague Cello Quartet, premiérově na festivalu vystoupí nový ansámbl ANMOEN, loutnista Jan Čižmář, varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl či klarinetista Irvin Venyš. Festival tradičně zařazuje i taneční projekt, který letos bude druhá festivalová světová premiéra. Úspěšný taneční soubor Dekkadancers na festivalovou objednávku připraví choreografii ke skladbě Stabat Mater soudobého skladatele Marca Rosana, který bude uveden hned dvakrát, a to v Děčíně a Liberci. Festivalové oslavy vyvrcholí narozeninovým projektem výrazné osobnosti české kulturní scény, Jiřího Suchého. Při příležitosti jeho 90. narozenin festival na závěr uvede program „Jiří Suchý 90 aneb nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a orchestru divadla Semafor.

Sdílet článek: