17. ročník Klášterních hudebních slavností přinese 17 koncertů

Na 13 pozoruhodných míst v Jeseníkách a okolí se vydá 17. ročník Klášterních hudebních slavností se 17 koncerty. Založením nové tradice je prolog festivalu umístěný do Mikulova, partnerského města Šumperku. Nově festival připravuje bohatý doprovodný program. Přehled koncertu, prologu i doprovodných akcí je k dispozici na webu festivalu.

Přestože hlavní část Klášterek zahájíme v Šumperku 10. června večerem k poctě místního rodáka Leo Slezaka, připravili jsme na 14. května Prolog festivalu, a to do Mikulova. Do partnerského města Šumperku zveme fenomenální českou klarinetistku Annu Paulovou. Její koncert bude zároveň součástí Slavností města Mikulov,“ přibližuje program ředitel festivalu Roman Janků.

Podtitul letošního ročníku Klášterek „Inspirace Vídní“ a výročí 150 let od narození šumperského rodáka Leo Slezaka formují i doprovodný program. Od 25. května do konce září tak bude ve Vlastivědném muzeu Šumperk otevřena výstava o tomto slavném tenoristovi, sólistovi Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku, kterou 8. června doplní přednáška Michaely Kollerové z Vlastivědného muzea v Šumperku. Na architektonickou podobnost města Šumperk s Vídní pak poukáže série komentovaných prohlídek Po stopách Malé Vídně, jimiž mohou diváci obohatit svůj festivalový program.

PhilHarmonia Octet Prague, foto Daniel Havel

K odkazu Leo Slezaka se festival vrátí hned několika pěveckými koncerty – Adam Plachetka s programem „Molieri“ v Šumperku, Andělské hlasy v Bílé Vodě, Il Castrato s Vojtěchem Pelkou a Ondřejem Bernovským v Maršíkově, Pocta Hortensii von Zierotin s Olgou Jelínkovou v Bludově či Hudba z kůru v Bruntále, na němž vystoupí Eva Garajová a Michaela Káčerková.

V programu nebudou chybět komorní koncerty jako Soaré s kytarovým duem v Bruntálu, Rozjímání v klášteru Na Hedeči, Kouzlo kytary Lubomíra Brabce v Karlově Studánce, Božské housle Pavla Šporcla v Šumperku či Barokní trojhvězdí v Rapotíně.

Na vlnu tance i vídeňské noblesy diváky naladí večery Když Vídeň tančila valčík v Jeseníku, Akordeon Live v Tančírně v Račím údolí, Obrázky z výstavy ve Šternberku, Haydn & Kraft v Loučné nad Desnou, Mezi proudy s Cello Republic v Šumperku, Nechte trubky znít PBTetu ve Šternberku či závěrečný koncert 30. září s podtitulem Vídeň, Praha, Šumperk v Šumperku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější