16. ročník olomouckého festivalu Opera Schrattenbach přinese sedm nových příběhů

Festival soudobé hudby Opera Schrattenbach uvádí v Olomouci od roku 2004 nové hudební formy a rozvíjí odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660–1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie se proto záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky.

Součástí festivalu jsou opery a koncerty soudobé hudby, které překračují rámec koncertních produkcí a stírají rozdíly mezi koncertem, instalací a hudebním divadlem. 16. ročník festivalu je zaměřen na nové hudební příběhy. Přináší skladby, které zazní v Olomouci a v ČR poprvé. Hudební novinky představí přední umělci ze Spojených států, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Festival zahájí 3. prosince Jan Flaška se svou projekcí tvůrčí fotografie nazvanou Fotojatka.

Od 3. do 16. prosince budou během sedmi večerů v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci uvedeny tři opery, jedna projekce a tři komorní koncerty. Program festivalu je propojen trojicí oper s odlišným způsobem vyprávění: světová premiéra Poklad Arkádie Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka (9. 12.), obnovená inscenace opery Coronide Víta Zouhara (13. 12.) a Beyond the Garden Stephana McNeffa (15. 12.).

Festival zahajují fotografické mikropříběhy Jana Flašky v multimediálním projektu Fotojatka. V pondělí 6. prosince provedou skladatel a performer Scott Miller společně s pianistou Taavim Kerikmäem komorní dialog Blind date. V podání MoENS pod vedením Marka Pudláka pak 14. prosince zazní v olomoucké premiéře novinky Jiřího Lukeše, Petera Grahama, Marka Piačeka, Miroslava Pudláka, Ivo Medka a Kamila Doležala. Závěr festivalu bude patřit Vincenci Ignáci Novotnému a Martinu Smutnému, kteří 16. prosince provedou Pozdní obraz Tomáše Hanzlíka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější