15 let života s Lípou Musicou

Jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 14. září do 10. listopadu s dvěma prology 20. května a 8. července. Výroční dramaturgie akcentuje vokálně-duchovní základ festivalu, který se rozvinul z původního Festivalu duchovní hudby Česká Lípa, připomene výrazné projekty a umělecké hosty, kteří se na festivalu představili v uplynulých letech a rozšíří své působení o tři nová festivalová místa – Litoměřice, Úštěk a kostel sv. Kříže se slavným postním plátnem v Žitavě.

„15  let s Lípou Musicou je tolik intenzivních zážitků, tolik emocí, tolik nových přátelství, že by mnohdy vystačily na celý jeden lidský život. Je to ten správný čas na poděkování rodině, přátelům, kolegům, lidem, kteří ovlivnily a dali směr mému životu, partnerům a donátorům za jejich důvěru, která nám po léta dávají křídla. Jsme vděčni, že můžeme být takovou dobu se všemi z nich. S Boží pomocí, před pomyslnými branami dospělosti se velmi těšíme na další setkávání,“ uvedl ředitel a zakladatel festivalu Martin Prokeš.

Pro rok 2016 je plánováno na dvacet tři festivalových zastavení. Novinkou je zařazení Jarního gala, které předznamená oslavy 15. festivalových narozenin reprízou společného projektu souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai šómjó. Stejně jako v roce 2015 je letní prolog festivalu naplánován v saském Oybině v ruinách gotického kostela. Rezidenční soubor Schola Gregoriana Pragensis zde program věnuje lucemburské tradici a Karlu IV., jehož postava symbolizuje někdejší společnou historii a pojí se i k místu samotnému.

O měsíc později provede zahajovací koncert v České Lípě orchestr Česká sinfonietta pod vedením hornisty a dirigenta Radka Baboráka, bude to na den přesně 15 let od prvního koncertu tehdy ještě Festivalu duchovní hudby Česká Lípa. Radek Baborák vystoupí na zámku v Doksech i v duu s s harfistkou Janou Bouškovou. Do prostředí synagogy v Úštěku bude zasazen program souboru Pro Arte Bohemica s názvem Zapomenuté… věnovaný pozapomenutým skladatelům z Čech a Moravy. Česká Lípa se může těšit na vystoupení našeho předního smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet.

V evangelicko-lutheránském kostele v Grossschönau vystoupí Barbara Maria Willi společně s Markétou Cukrovou, kostel v Schirigiswalde uvítá hobojistu Viléma Veverku společně s Ensemblem 18+. Žitava, další město hostící festival již poněkolikáté, se může těšit na premiérový pěvecký projekt Kchun inspirovaný Božskou komedií Dante Alighieriho. Pro Českou Lípu festival zařadí opět projekt určený dětem, a to opět ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa. Vrcholem oslav 15. výročí festivalu bude návrat České filharmonie do Liberce po 45 letech pod vedením Semjona Byčkova. Kompletní program naleznete na lipamusica.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější