100 let hudebního nakladatelství Bärenreiter

Bärenreiter slaví v letošním roce 100. výročí od svého založení. Hudební nakladatelství s proslulým medvědem ve svém logu publikovalo první titul – zpěvník lidových písní – v roce 1923 v Augsburgu. Zakladatel společnosti Karl Vötterle (1903–1975) tak jako osamocený nadšenec odstartoval úspěšnou cestu dnes již mezinárodního nakladatelského domu respektovaného jako jeden z nejvýznamnějších světových hráčů v oblasti vydávání not. V současné době stojí v čele rodinné firmy jeho dcera Barbara Scheuch-Vötterle společně se svým manželem Leonhardem Scheuchem a jejich synem Clemensem Scheuchem.

Již v padesátých letech získalo nakladatelství značné renomé svými kritickými soubornými edicemi děl Bacha, Händela, Mozarta, Schuberta a dalších klíčových skladatelů baroka, klasicismu a romantismu. V roce 1977 zařadil Bärenreiter ve spolupráci se Supraphonem do své řady souborných vydání také Leoše Janáčka, jehož svazky vycházejí dodnes. Publikace pod značkou „Bärenreiter Urtext“ jsou zárukou odborné a tiskové kvality a patří k nepostradatelnému vybavení koncertních umělců a studentů hudby po celém světě. Kromě urtextových edic, které tvoří páteř edičního programu nakladatelství, vydává Bärenreiter s nemenším úspěchem také díla soudobých skladatelů, knihy o hudbě a pedagogickou literaturu.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=6xvGpThvcCE[/spvideo]

V roce 1991 byl nakladatelský dům Bärenreiter, působící v Kasselu, Basileji, Londýně a New Yorku, rozšířen i o pražskou pobočku. Bylo to přirozené a logické vyústění několik desítek let trvajících silných vazeb Bärenreiteru k české hudbě. Ostatně už samotný vznik nakladatelství je spojen s českým prostředím. Myšlenka založení hudebního nakladatelství se původně zrodila na setkání amatérských pěveckých spolků konaném poblíž Moravské Třebové, kde Karl Vötterle shromáždil první objednávky svých zpěvníků lidových písní, které se měly stát základem budoucího nakladatelského katalogu. Obdiv a vášeň Karla Vötterleho pro českou hudbu se od padesátých let promítla do intenzivní spolupráce s tehdejšími československými hudebními a vydavatelskými institucemi. Založením pražské dceřiné firmy před dvaatřiceti lety se tak české hudbě otevřely další cesty na mezinárodní scénu. Dnes má Bärenreiter Praha ve svém katalogu více než 3 000 aktivních titulů a je tak celosvětově největším dodavatelem notových materiálů české hudby.

Sídlo nakladatelství v Heinrich-Schütz-Allee v Kasselu, foto Bärenreiter

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější