pondělí, 29. květen 2017

ZUŠ Open na severu spojí Mládí a filharmoniky

Napsal(a) 

Ze zkoušek na Mládí s filharmoniky Ze zkoušek na Mládí s filharmoniky

"ZUŠ Evy Randové v loňském roce oslavila 90. výročí svého založení. Za dobu své existence prošla složitým vývojem. Školu navštěvuje 950 žáků ve čtyřech oborech. Naši žáci se účastní a umisťují v ústředních kolech národních i mezinárodních soutěží. Úspěchy na soutěžích ale nejsou naším cílem, je to spíše jakýsi vedlejší produkt chuti a radosti z práce ať už na společném díle či sólovém výkonu. V naší škole dáváme velký důraz na kolektivní interpretace, protože to je to místo, kde si žáci nalézají kamarády se společným zájmem. Společně cílevědomě pracují na uměleckém díle. A to je asi jedna z nejdůležitějších věcí, která je pro mladé lidi přínosná do života. Mimo samotnou práci pedagogickou se naše škola profiluje zejména organizací mezinárodní soutěže mladých klavíristů do 16 let Virtuosi per musica di pianoforte, kde se setkávají snad nejtalentovanější mladí klavíristé ze všech koutů světa. Pořádáme mistrovské pěvecké kurzy vedené přímo paní Evou Randovou, někdejší naší absolventkou. Aby toho nebylo málo, pustili jsme se letos do projektu Mládí s filharmoniky, což je orchestr složený ze členů Severočeské filharmonie Teplice, žáků ZUŠ Ústeckého kraje a Konzervatoře Teplice," představuje na úvod rozhovoru svou školu ředitel Marek Korbélyi.

Co vás přivedlo k tomu, abyste se k happeningu ZUŠ Open přihlásili? Přihlásili jsme se především proto, že máme projekt s velice nosným tématem, kterým je především Mládí s filharmoniky, kde už sám název napovídá, že jde o podporu mladých zkušenými. A to vnímám i jako ideu projektu ZUŠ Open, kdy zkušení umělci vracejí zpět svým prvním institucím něco, co od nich získali. A to především lásku k umění.

Jaké akce ke 30. květnu připravujete? Kde budou probíhat, jaké další instituce do nich budou zapojené, jaký bude program... Jak už jsem předeslal, chystáme společný koncert Severočeské filharmonie se žáky ZUŠ Ústeckého kraje pod názvem Mládí s filharmoniky. Již z názvu je jasné, že je v projektu zapojena Severočeská filharmonie Teplice, ale také Konzervatoř Teplice. Účastní se žáci z deseti ZUŠ. Přišlo nám logické, že tuto akci provedeme v sídle Filharmonie  - tedy v Teplicích. Ale to není jediná aktivita. V Ústí nad Labem připravujeme akci pod názvem Sborový maraton. Ta bude v císařském sále městského muzea a vystřídají se zde Ch-tdž (mužský sbor Praha) Gaga voice (ženský sbor Povrly) Randál a Randálek ZUŠ Evy Randové, Komáři ZUŠ Krupka, Tolárek a jeho přípravný dětský sbor Velvary a Přípravný dětský sbor Ústeckého dětského sboru Cvrček. Koncert budou uvádět naši žáci LDO.

Ze zkoušek na Mládí s filharmoniky Ze zkoušek na Mládí s filharmoniky

Jak se na ten den těší děti, rodiče a učitelé? Nemohu mluvit za všechny, ale z reakcí na poslední zkoušce si myslím, že tyto projekty vnímají velmi zodpovědně s trochou nervozity, ale nadšením. Těší se, až zasednou do filharmonie a budou součástí tohoto organického celku. Rodiče a učitelé si již zabrali více než dvě stě padesát míst v hledišti a těší se až s hrdostí ať už rodičovskou, nebo učitelskou uvidí své děti žáky na koncertním pódiu.

Jak moc otevřená byla vaše ZUŠka veřejnosti doteď? Naše škola je vždy otevřená veřejnosti. Mimo velké množství koncertů, představení a výstav, pořádáme na závěr akci s názvem zahradní slavnost. Je to open air koncert na zahradě školy. Celý se nese v takovém neformálním duchu, máme to spojeno i se dnem otevřených dveří a panuje zde velmi přívětivá atmosféra.

Jaké akce pro veřejnost pořádáte? Jste propojeni s nějakými dalšími institucemi ve městě? (muzea, divadla, knihovny,...) Akce jsem již nastínil v předešlé odpovědi, ale chtěl bych zmínit, že především spolupracujeme právě se Severočeským divadlem, Činoherním studiem, Divadlem Hraničář, Městským muzeem, Severočeskou vědeckou knihovnou, Kulturním střediskem, Severočeskou filharmonií, Konzervatoří Teplice a dalšími, nerad bych na některé partnery zapomněl.

Jedním z cílů ZUŠ Open je posílit respekt základních uměleckých škol. Vnímáte tuto potřebu ve Vašem městě? Myslím, že konkrétně naše škola má vysoký kredit a toto není pro nás priorita. ZUŠ open je pro nás přínosná tím, že propojuje celou Českou republiku. Akce pak nabývají celospolečenského významu a to je velmi důležité.

K podpoře ZUŠ Open se přihlásily a přihlašují významné osobnosti české kultury. Máte ve Vašem městě osobnosti, které Vaši školu podporují nad nějaký rámec a které byste rádi zmínili? (ať už z kulturní oblasti, nebo i sponzorské). Bez podpory by projekt Mládí s filharmoniky nebyl realizovatelný. A je myslím na místě poděkovat osvíceným osobnostem, kteří se zasadili, aby přišly finanční prostředky na ty správná místa. Projekt se koná pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřich Bubeníčka a primátora statutárního města Teplice Jaroslava Kubery. Finačně podporují Ústecký kraj, statutární město Teplice, Nadace Naše dítě a Nadace Život Umělce.

Michaela Vostřelová

Narodila se ve městě Bedřicha Smetany, první hudební vzdělání získala ve městě Bohuslava Martinů. Bakalářské studium hudební vědy v Olomouci ukončila prací o raném vokálním díle Martinů, brněnské magisterské studium jejím rozšířením pod vedením Miloše Štědroně. Písněmi, tentokrát Ebenovými a Schubertovými, završila i studium zpěvu na Pardubické konzervatoři pod vedením Hany Medkové. Badatelskou práci si vyzkoušela v Centru Bohuslava Martinů, pedagogickou v ZUŠ Ratibořická, novinářskou v Harmonii, kde se několik dobrodružných let učila, jak hudbu slyšet a jak o ní psát.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.