pondělí, 4. červenec 2011

Večer České spořitelny

Napsal(a) 

Do Prahy přijel na první oficiální koncert (10. 1.) Jonas Kaufmann. Co se skrývá za tímto headlinem? Na rozdíl od natáčení cédéčka před několika lety pro Deccu nebyl pobyt tajný, takže kdo chtěl utratit několik tisíc korun, mohl se v lednu celkem bez problémů do Smetanovy síně Obecního domu dostat. Jelikož nejsem v přízni promotéra koncertu a nejsem tudíž vnímán jako novinář, zaplatil jsem pár tisícovek, abych porovnal svoje zkušenosti z nahrávek s realitou. Pan Kaufmann je umělec mimořádný, ale nakonec jsem měl zmatek v uších, srdci i v duši. To, že mi připomněl pomalu rozjíždějící se parní lokomotivu, takže pro tento večer vrcholný výkon podával až po dvaceti minutách, bych mu odpustil, koneckonců má hutný, barytonální tenor, ale vadila mi prezentace některých árií a hlavně nejkonformnější program, jaký jsem v Praze od zpěváka zažil včetně orchestrálních meziher. (Bankéři České spořitelny coby hlavního sponzora však byli jistě nadšeni.) Navíc ne vše bylo podáno hlasově a intonačně ideálně. (Srovnejte, jak zpívali v jednačtyřiceti Plácido Domingo nebo Luciano Pavarotti.) Jestliže jsem přemýšlel o ceně vstupenek na pěvecká galashow, tak o čem asi přemýšlel jeden můj známý, který koupil pro svou rodinu nejdražší vstupenky za více než 12 000 korun a pak se dívali na zadek televizní kamery...?

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.