neděle, 2. květen 2004

Slavná houslová soutěž se blíží

Napsal(a) 

Květen nebude jen ve znamení vstupu do EU nebo soutěže a festivalu Pražské jaro, ale také nejznámější soutěže pro začínající hudebníky - Kocianovy houslové soutěže s mezinárodním rozměrem. Proběhne po 46. ve dnech 5. - 8. 5. v Ústí nad Orlicí. Jejím cílem je podpora talentovaných lidí do 16 let. Minulého ročníku se zúčastnilo 81 dětí z 19 zemí. Základní ideou KHS je propagace houslové hry a slavné tradice české houslové školy. Jedním z jejích pilířů byl i ústecký rodák Jaroslav Kocian, jenž je řazen do zlatého trojhvězdí velkých houslistů minulosti: Kocian, Kubelík, Ondříček. Mezi laureáty KHS se řadí Václav Hudeček, Gabriela Demeterová nebo Pavel Šporcl. Nejmladším laureátem byl sedmiletý Štefan Milenkovič v roce 1984, nejvyšší počet ocenění má na svém kontě Pavel Eret, nejvyšší počet účastí G. Demeterová. Nejdále to měl do východočeského města Ladrón de Guevara z Mexika a několik soutěžících z Hong Kongu. Další informace naleznete na webové adrese: www.prpoint.cz.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.