pátek, 29. listopad 2002

Ostravské klavírní trio

Napsal(a) 

Ostravské klavírní trio Ostravské klavírní trio
Existence komorních souborů působících mimo centrum není shodná s problematikou muzikantů v metropoli. Bývá ještě komplikovanější, pokud někteří členové působí současně v orchestrech či v jiných komorních tělesech. Tím soustředěněji musí dodržovat zákony profese. Tak je tomu i u Ostravského tria (Ivan Hřebabetzský - housle, Ivo Fišer - violoncello, Jiří Niedoba - klavír ).

Soubor vznikl v roce 1986 a jeho členy jsou ostravští instrumentalisté. Zprvu zasedl u violoncella Jiří Hanousek , od roku 1995 hraje Ostravské trio už v současné sestavě s violoncellistou Ivo Fišerem . Všichni členové tria vystudovali na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, ve třídách profesorů doc. Antonína Moravce (housle), doc. Jiřího Doležala (klavír) a doc. Jana Hališky (violoncello). Své kvality si potvrdili společnou účastí na mistrovských kurzech v holandském Kerkade pod vedením pianisty Menachema Presslera z Beaux-Art trio.

Houslista Ivan Hřebabetzský je koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Violoncellista Ivo Fišer je druhým koncertním mistrem téhož ansámblu a navíc i koncertním mistrem Janáčkova komorního orchestru vedeného Zdeňkem Dejmkem.

Pianista Jiří Niedoba působí jako pedagog na konzervatoři v Ostravě a je současně vyhledávaným komorním partnerem řady instrumentalistů a zpěváků.

Společná setkání, při značném časovém vytížení členů Ostravského tria, nejsou bez problémů. Přesto se kromě svých hlavních pracovních povinností snaží dál rozvíjet i společné umělecké ambice, což letos v květnu potvrdili nastudováním Beethovenova Trojkoncertu C dur, op. 56 .

Repertoár Ostravského tria je charakterizován zejména požadavky pořadatelů a obsahuje proto především díla Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmse, Schuberta, z české hudby Smetany, Foerstera, Dvořáka, Suka a Martinů. Své koncerty obohacuje drobnými skvosty velkých skladatelů pro housle či violoncello s klavírem. Je v tom patrná snaha o získání posluchače v regionu, kde nejspíš hudební zájmy nemají své výsostné postavení a jdou spíš cestami odlišného zaměření. Nicméně stálá koncertní místa, kam soubor zajíždí, potvrzují, že kvalitní interpretace a dobře volený program dokážou udržet dlouhodobý zájem o tento soubor.

Ostravskému triu se podařilo nahrát a vydat CD (na značce Stylton) s Dumkami op. 90 Antonína Dvořáka a Klavírním triem c moll op. 2 Josefa Suka. Snímek, který vznikl ve studiu Českého rozhlasu Ostrava v dubnu 1998, se vyznačuje jiskrným muzikantstvím a vřelostí celkového projevu, prokazujícími zřejmou hudebnost tří instrumentalistů. Zejména volné části charakterizuje vášnivé citové nasazení.

Přes značné vytížení v hlavních pracovních aktivitách jednotlivých členů tria se souboru podařilo uskutečnit vedle řady koncertů v České republice i několik zahraničních vystoupení v Německu, Francii, Nizozemí, Švýcarsku a Rakousku.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.