pondělí, 2. červen 2003

Kdo podpoří Kociánovu soutěž?

Napsal(a) 

Kdo podpoří Kociánovu soutěž? Kdo podpoří Kociánovu soutěž?
- Ceny Thálie za rok 2002 . Opera: Ženský výkon: Regina Renzová-Jürgensová (role Marie - Marietty v díle Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město , Janáčkova opera, Brno; přihlédnuto také k roli Alžběty ve Verdiho Donu Carlosovi , Brno). Mužský výkon: Pavel Kamas (role Franka v díle Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město , Janáčkova opera, Brno). Činohra: Ženský výkon: Taťjana Medvecká (role Antonie Nikolajevny ve hře Pavla Nilina Poprvé vdaná , Dejvické divadlo, Praha). Mužský výkon: Martin Stropnický (titulní role ve hře Patricka Marbera Howard Katz , Divadlo na Vinohradech, Praha). Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr: Ženský výkon: Daniela Šinkorová (role Zuzany v muzikálu Kristián , Národní divadlo, Brno). Mužský výkon: Jiří Horký (role Dona Quijota v muzikálu Muž z kraje La Mancha , Národní divadlo, Brno). Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr: Ženský výkon: Hana Litterová (role carevny Anastázie v baletu Ivan Hrozný , Národní divadlo, Brno). Mužský výkon: Alexander Katsapov (titulní role v baletu Ivan Hrozný , Národní divadlo, Brno). Ceny za celoživotní dílo: Věra Tichánková (činohra), Ludmila Dvořáková (opera), Vlasta Pavelcová (balet). Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie: režisér Jaromír Pleskot . Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby: Ondřej Sokol (Činoherní klub, Praha)

- Galakoncertem a vernisáží výstavy oslavil Kühnův dětský sbor a sbormistr Jiří Chvála 70 let trvání jednoho z nejlepších souborů u nás. Na koncertu v pražském Rudolfinu zazněly díla Máchy, Šestáka, Temla, Kurze, Hanuše a Keprta. Výstava v levém respiriu prvního patra Rudolfina bude přístupna veřejnosti do 11. 5.

- Organizátorem Mezinárodní klavírní soutěže Rudolfa Firkušného 2003 , která se uskuteční ve dnech 22. 6. - 27. 6. v Praze, je Smetanovo hudební sdružení Brandýs nad Labem - Stará Boleslav . Uměleckým ředitelem soutěže je Jaroslav Smolka, předsedou mezinárodní poroty Peter Toperczer. Katalog soutěže avizuje 52 soutěžících nejen z ČR, ale i Japonska, Taiwanu, USA, Vietnamu, Běloruska, Ruska, Finska atd. Kromě tří laureátských cen (vítěz dostane 75 000 Kč), udělí své ceny mimo jiné Nadace Leoše Janáčka a Český rozhlas 3 - Vltava. Zahajovací koncert v sále Martinů na HAMU bude patřit recitálu Jana Simona , závěrečný v Dvořákově síni Rudolfina bude koncertem vítězů.

- Jana Semerádová , naše špičková hráčka na barokní příčnou flétnu a umělecká vedoucí pražského souboru Collegium Marianum, získala vynikající ocenění na mezinárodní soutěži historických dřevěných dechových nástrojů Telemann-Wettbewerb v Magdeburku, která se konala od 9. do 16. března. V konkurenci 65 účastníků z 21 zemí obdržela 3. cenu, přičemž 1. cena nebyla udělena a 2. cenu získal hráč na zobcovou flétnu. V porotě zasedaly významné osobnosti staré hudby - Gustav Leonhardt, Paul Dombrecht, Konrad Hünteller, Robert Ehrlich a Peter Reidemeister.

- 26. Händel-Festspiele měly ve dnech 21. 2. - 2. 3. na programu opery Giustino a Lucio Cornelio Silla a oratorium Theodora ; dále tři koncerty z komorní, varhanní a orchestrální tvorby Händelovy i jeho současníků, matiné vítězů studentské soutěže v interpretaci Händelových děl, interpretační kurzy a hudebněvědné sympozium. Pod taktovkou Timothyho Browna zpívali sólové party v Theodoře Gesa Hoppe , Ewa Wolak a Charles Humphries ; dále účinkoval ansámbl dobových nástrojů Deutsche Händel-Solisten a smíšený sbor cambridgeské Claire College . Giustino byl inscenován na točně, v pozadí ohraničené schodištěm, na jehož vrcholku byl umístěn orchestr Baadische Staatskapelle ; hrálo se v náznakových, zářivě barevných barokních kulisách a moderně pojatých kostýmech - s velkou dávkou humoru a nadsázky, která se promítla i do výběru hlasů: kladnou postavu rolníka Justiniána, který se posléze stane císařem byzantské říše, ztělesnil Kai Wessel , záporná postava císaře Anastasia I. byla svěřena Robertu Croweovi , který vládne štěkavým domovnickým sopránem. Výborně byly obsazené ostatní role včetně císařovny Arianny - Kirsten Blase (dirigent Michael Hofstetter ). Režii Peera Boysena přirovnala kritika k výkonu znamenitého kuchaře, který händelovský eintopf kořením proměnil v rafinovanou lahůdku. Německá premiéra Lucia Cornelia Silly (v italštině, s do němčiny přeloženými recitativy) měla u kritiky méně štěstí - počínaje libretem a do jisté míry i hudbou. Všeobecně nejhorší posudek si odnesly scéna a režie Ulricha Peterse . Na hudebním nastudování Silly se za řízení Andrease Speringa a doprovodu Deutsche Händel-Solisten podíleli Charles Humphries , Susanne Cornelius , Natalia Melnikova (Flavia) ad. (mf)

- Mezinárodní pěvecké centrum , které se v Karlových Varech změnilo po slynutí s dlouholetou Mezinárodní pěveckou soutěží Antonína Dvořáka v instituci poskytující obecně prospěšné služby v oblasti kultury a umění, nastolilo novou éru své organizační a umělecké práce. Na svém plenárním zasedání za účasti zainteresovaných složek hudebního a divadelního života schválilo návrh nového organizačního složení a řídícího výboru v čele s Aloisem Ježkem a plán hlavních akcí v tomto roce. Patří mezi ně hlavně Mezinárodní pěvecká soutěž v Karlových Varech (7. - 14. 11. 2003) a příprava 40. ročníku této soutěže o rok později. Mezinárodní centrum chystá několik seminářů pro mladé pěvecké talenty, představí svoje absolventy v několika inscenacích karlovarského divadla a na dalších českých scénách a připravuje benefiční akce renomovaných pěvců. V soutěžní porotě budou Peter Dvorský, Gabriela Beňačková, Guy Montavon, Franz Lukasowsky, Pia Dun Anckar a Akihito Mori. (jv)

- Zákaz tabákové reklamy ovlivní nejen sponzoring sportovních, ale i kulturních projektů. Bohužel to odnesla soutěž, která si za svou krátkou existenci už získala dobrý kredit. Podle dosud neoficiálních informací odstoupila firma Reemstma od pořádání Davidoff Prix pro mladé umělce do 28 let. Titulem laureáta se pyšní Martin Kasík, Radek Baborák nebo Monika Knoblochová.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.