úterý, 18. listopad 2014

Oslava svobody v National Cathedral

Napsal(a) 

Hráči České filharmonie s Madeleine Albright Hráči České filharmonie s Madeleine Albright

17. listopad

National Cathedral ve Washingtonu, kde jsme dnes vystupovali, byla naplněna po okraj, přišlo přes dva tisíce lidí. Všechny přítomné přivítala vřelými slovy Madeleine Albright, předvedla opravdu brilantní a naprosto strhující projev. Večerem provázal Pavel Fischer, předseda Prague Freedom Foundation. Koncertu byl přítomen i český velvyslanec v USA Petr Gandalovič, ministr kultury Daniel Herman, Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg a další významní hosté. Česká filharmonie na úvod zahrála americkou a českou hymnu, po proslovech pak Smetanovu Vltavu a samozřejmě Dvořákovu Novosvětskou.

Akustika katedrály byla kupodivu tlumenější  než v Carnegie Hall. Zároveň ale bylo celé vyznění koncertu více duchovní a meditativní. Česká hudba publikum hluboce oslovila. Obecenstvo ihned po doznění posledních tónů spontánně povstalo a odměnilo účinkující dlouhotrvajícím srdečným potleskem. Jiří Bělohlávek pozval všechny aktéry večera v čele s Madeleine Albright a českým premiérem Bohuslavem Sobotkou na recepci pro zvané hosty. Byl to výjimečný večer, který důstojně připomenul události 17. listopadu. Byl zároveň přirozenou a důstojnou oslavou svobody a především osobnosti Václava Havla.

Předchozí díl Amerického deníku zde

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.