úterý, 10. srpen 2004

Yo-Yo Ma: Vivaldi's Cello

Napsal(a) 

booklet booklet

Barokní zvyklost, kdy si lidé upravovali skladby známých mistrů pro své potřeby, vzal Yo-Yo Ma natolik za svou, že polovina jeho vivaldiovského projektu jsou aranže. Dlužno říci, že díky Tonu Koopmanovi má skvělou úroveň a bez bookletu si vůbec neuvědomíte, že původně tuto hudbu zpíval kastrát nebo sličná žena. Nadbytečná byla úlitba komerčnosti v podobě transkripce neustále omílané Zimy ze Čtvera ročních dob . I ta však byla upravena s vkusem a velkou znalostí stylu. Cellista hraje na barokní violoncella od Stradivariho (1712) a Montagnana (1733) s jemu vlastní neokázalou bravurou, snaží se, jistě i díky Koopmanovi, o stylovost a s Amsterdamským barokním orchestrem tvoří homogenní celek. Podobně jako v někdejších barokních projektech Yo-Yo Ma ukázal "starobylou" část své osobnosti a opět příjemně překvapil.

Vydavatel: Sony Classical / Sony Music Bonton

Stopáž: 67:12

Nahráli: Yo-Yo Ma - barokní violoncello, Jonathan Manson - barokní viloncello, Katherine McGillivray - viola d'amore, Alfredo Bernardini, Michel Henry - barokní hoboj, Teh Amsterdam Baroque Orchestra, Ton Koopman - dirigent, cembalo

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.