pondělí, 17. březen 2003

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncerty pro klavír a orchestr č. 5 D dur KV 175, č. 6 B dur KV 238, č. 8 C dur KV 246

Napsal(a) 

booklet booklet
Pod pořadovým číslem 4 vychází další CD z plánovaného kompletního provedení Mozartových klavírních koncertů s pianistou Matthiasem Kirschnereitem a Bamberskými symfoniky. Koncerty č. 5, 6 a 8 jsou vlastně prvními "skutečnými" Mozartovými klavírními koncerty, neboť koncerty č. 1 - 4 jsou ve své podstatě transkripcemi děl jiných autorů.

Už z prvního CD této řady bylo zřejmé, že Matthiase Kirschnereita lze považovat za "velmi dobrého" interpreta. Poslechneme si jej s potěšením, jeho hra je poctivá, kvalitní, vysoce kultivovaná, nic nás na ní nepohorší, ale také nijak zvlášť nenadchne. Tohoto pianistu jsme měli možnost slyšet přednedávnem v Praze, kde vystoupil s Pražskou komorní filharmonií ve skladbách pro klavír a orchestr Roberta Schumanna. I tady se jednalo o elegantní "velmi dobré" provedení, jenomže v přídavku - slavném Brahmsově Valčíku - Kirschnereit překvapivě předvedl, že dokáže hrát lépe než "velmi dobře". A podobný pocit budeme mít i při poslechu tohoto CD. Oceníme svižná tempa rychlých vět, perlivou techniku klavíristy, svěží zvuk orchestru i střídmou, ale přesvědčivou agogiku. Překvapení na nás čeká ve volné větě 5. klavírního koncertu. Její snovou atmosféru dokázal Kirschnereit vystihnout už od prvních tónů s takovou podmanivostí, jako by k nám přišel z jiného světa. Křehkost a poetičnost pojetí podtrhuje pianistova dokonalá a lehce znějící ornamentika. Není pochyb, že přinejmenším touto větou se celá tato "velmi dobrá" nahrávka posouvá do kategorie "skvělá".

Vydavatel: Arte Nova / BMG

Stopáž: 64:44

Nahráli: Matthias Kirschnereit - klavír, Bamberger Symphoniker, Frank Beermann

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.