Srpnový Tip Harmonie: Debut Belfiato Quintetu ve správnou dobu

I po 25 letech, co detailně sleduji produkci vydavatelství Supraphon, mě tento vedoucí český label dokáže občas překvapit. Příkladem je i nahrávka mladého kvinteta Belfiato, která je dramaturgicky vyhraněná a vyzařuje nadšení instrumentalistů.

Foerster napsal i ve svých padesáti letech mladistvě rozdychtěnou, melodicky líbeznou a harmonicky přiměřeně komplikovanou hudbu. Pavel Haas patří mezi české komponisty, u kterých mě vždy napadne, jak je „osud“ nespravedlivý, přičemž vždy dojdu k závěru – kam by takový génius došel, kdyby nebylo krutě předčasné smrti… Jeho kvintet je skutečně výjimečně kvalitní, přes „janáčkismy“ originální; v dané literatuře první poloviny 20. století znám jen pár podobně zajímavých. A Janáček? To je případ sám o sobě. Kvalita Mládí se prosadila už dávno.

A jaké je kvinteto Belfiato? Individuální přednosti pětice hudebníků jsou nesporné. I když sólově by se neuplatnili všichni, jako společenství jsou homogenní, souzní společným pohledem na hudbu, dychtivostí a nadšením mládí (doslova klenotem jsou například drobnosti v Ballo excentrico z Haase nebo Vivace z Janáčka). V drobných sólech mě nejvíce uzemnili Kateřina Javůrková a Oto Reiprich; silný vklad dal do společného díla v Janáčkovi Jindřich Pavliš (šťastná volba). Nicméně nadprůměrné komorní kvality prokázali i Jan SoučekJiří Javůrek a Ondřej Šindelář. Na novince oceňuji tedy jak nepodbízivou dramaturgii a excelentní interpretaci, tak i režii (spolehlivý tandem Jiří Gemrot – Jan Lžičař). Problémem je pouze dle mého mínění velkoryse krátká stopáž. Skutečně nešlo doplnit nahrávku dalším tematicky vhodným dvacetiminutovým kusem české hudby…? Nicméně je to deska, která přišla ve správnou dobu s neotřelým obsahem a mohla by zaujmout i ve světě.

Belfiato Quintet (Oto Reiprich – flétna, Jan Souček – hoboj, Jiří Javůrek – klarinet, Ondřej Šindelář – fagot, Kateřina Javůrková – lesní roh), Jindřich Pavliš – basklarinet. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 2/2017, modlitebna ČCE na Vinohradech, Praha. Vydáno: 2017. TT: 50:56. DDD. 1 CD Supraphon SU 4230-2.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější