pondělí, 26. srpen 2002

Sergej Prokofjev: Klavírní sonáty č. 8 op. 84, č. 9 op. 103, Toccata op. 11

Napsal(a) 

booklet booklet
Soubor devíti Prokofjevových klavírních sonát představuje jednu z nejvýznamnějších položek nejen v celém skladatelově díle, ale v oblasti klavírní hudby dvacátého století vůbec. K řadě kompletních nahrávek se nyní připojuje sedmadvacetiletý ruský pianista Peter Dimitrijev. Začíná "odzadu" - Sonátami č. 8 a 9 . Svět Prokofjevovy hudební řeči je Dimitrijevovi evidentně blízký a navíc není pochyb o tom, že je tento mladý klavírista výborně technicky vybaven. Rychlé věty hraje věcně a přímočaře, se smyslem pro pregnantní rytmus a přehlednou konstrukci. V jedenáctiminutovém Vivace finální věty osmé sonáty navíc oceníme i jeho obdivuhodnou fyzickou výdrž. Ani ve volných či lyrických větách nepodléhá žádnému příliš velkému romantizování a spíš než na city sází na vtip a ironii. Jako přídavek je ke dvěma vrcholným Prokofjevovým sonátám připojena jeho raná Toccata op. 11 z roku 1912. Skladba měla ve své době šokovat konzervativní posluchače zvukovou agresivitou a brutalitou, dnes zaujme spíše pozoruhodně stylizovanou skrytou melodickou linií s náznaky ruské lidové hudby.

Vydavatel: Arte Nova / BMG

Stopáž: 57:57

Nahráli: Peter Dimitrijev - klavír

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.