neděle, 7. prosinec 2003

Ricercar

Napsal(a) 

booklet booklet
Nové album Ricercar navazuje na již dříve recenzované CD Morimur . Víc než o album se jedná o předpřipravený náročný domácí koncert, jehož tématem jsou dvě osy: Bach-Webern a rané-pozdní dílo. Dramaturgická propracovanost celku dává jasně tušit, že v takovém případě není na místě detailně recenzovat jednotlivé skladby, ale jim nadřazenou koncepci a výpověď. Spleť vztahů je mnohosměrná. Uprostřed alba stojí Bachova kantáta Christ lag in Todesbanden , dílo mladého autora pojednávající o konci života. Na obou okrajích "koncertu" je pak nedlouho před skladatelovou smrtí komponovaný šestihlasý Ricercar z Hudební obětiny v epochální instrumentaci Antona Weberna. Webernových Pět vět pro smyčcové kvarteto op. 5 stojí pak v autorově verzi pro smyčcový orchestr na předposledním místě a k němu symetricky na místě druhém jeho Smyčcový kvartet op. 5 , také v instrumentaci pro smyčcový orchestr, ovšem tentokrát od dirigenta a strůjce celého projektu Christopha Poppena .

Neodpustím si pár poznámek k jednotlivým skladbám. Slavná průzračná instrumentace Ricercaru je zde vynesena k velkému zážitku, který dovedeno ad absurdum "odporuje" struktuře Webernova zpracování. Jednotlivé nástroje a skupiny znějí v dynamice, barvě a frázování natolik homogenně, že vlastně vnímáme přece jen jednotný celkový tah Bachova polyfonního přediva a nikoli jeho detailní a fragmentární Webernovo zpracování. Dokonalé složení, které by nebylo možné bez předchozího rozložení... Bohužel Ricercar tím největším z interpretačního hlediska také zůstává. Obě Webernovy původně kvartetní skladby jsou díly stylově opravdu ranými, které by zasloužily pastóznější, ne tolik pietní interpretační přístup. V rozpreparované Bachově kantátě se zas rozkrývá fakt, že zpěváci vždy skvělého The Hilliard Ensemble jsou úžasnými pěvci pospolu, méně však zvlášť - na to jim chybí hlasová barva a suverenita projevu.

Ale jak již výše řečeno: jednotlivosti nemohou být u tohoto alba nadřazeny celku. Celku, k němuž patří i neobyčejně náročná a hutná studie. Ta předpovídá, že závěrečný Ricercar bude posluchač vnímat jinak než ten úvodní. A má pravdu. Zkušenost z tohoto alba nelze vzít zpět.

Vydavatel: New Series / 2HP Production

Stopáž: 69:08

Nahráli: The Hilliard Ensemble, Münchener Kammerorchester, Christoph Poppen

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.