Poème

(Saint-Saëns, Lalo, Chausson, Kreisler, Berlioz, Ravel)

Akiko Suwanai – housle, Philharmonia Orchestra, Charles Dutoit. Produkce: Dominic Fyfe. Text: A, N, F. Nahráno: 2/2004, The Colosseum, Watford. Vydáno: 2004. TT: 67:14. SACD. 1 CD Philips 475 6189 (Universal Music).

Tento titul v diskografii japonské houslistky Akiko Suwanai nabízí výběr z francouzské houslové literatury 19. a 20. století, doplněný o skladby, v nichž se francouzské vlivy odrážejí. Přináší sestavu spíše drobnějších, nekomplikovaných a posluchačsky většinou velmi nenáročných skladeb typu Saint-Saënsovy Introduction et Rondo capriccioso , Berliozovovy RÇverie et Caprice nebo Kreislerovy Sicilienne et Rigaudon . A právě v tom možná spočívá problematičnost nahrávky. Vesměs jde totiž o populární skladby, které sází na příjemné melodie okořeněné efektními technickými finesami, ty však dobře fungují spíše samostatně, případně jako přídavkové kusy. V kombinaci s podobnými tituly a na ploše více než jedné hodiny je celkový dojem spíše opačný. Pouze Ravelův Tzigane s technicky vysoce exponovaným sólovým partem a bohatou výrazovou paletou nebo působivá lyričnost Chaussonova PoÉmu jako by se ze sestavy alba vymykaly.

Mladému adeptovi houslového umění, pídícímu se po jednotlivých titulech, poslouží album nepochybně velmi dobře. Jen trochu náročnější posluchač, který by zatoužil poslechnout si nahrávku jako celek, se však po několika málo tracích bude pravděpodobně poněkud nudit. O interpretačním umění Akiko Suwanai a Philharmonia Orchestra pod vedením dirigenta Charlese Dutoita přitom není třeba jakkoli pochybovat.

Vydavatel: Philips/Universal Music

Stopáž: 67:14

Nahráli: Akiko Suwanai – housle, Philharmonia Orchestra, Charles Dutoit

Body: 3 z 6

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější