středa, 15. červen 2011

Piero Melograni - Mozart – životopis

Napsal(a) 

Piero Melograni - Mozart – životopis Piero Melograni - Mozart – životopis

Z italského originálu Wam. La vita e il tempo di Wolfgang Amadeus Mozart vydaného nakladatelstvím Gius. Laterza & Figli v Římě. 296 stran. 1. vydání. ISBN 978-80-7432-062-0. Redakce: Viktor Bezdíček, Vlasta Reittererová. Nakladatelství Paseka, 2010 (www.paseka.cz).

Jestli čtenář čeká vědecky nezpochybnitelnou monografii jednoho z nejatraktivnějších hudebníků, tak má smůlu. Kniha, jež dosáhla například v Itálii a v USA velmi dobré prodávanosti a vhodně cílí k měsíci, kdy vzpomínáme géniovo narození, a k roku, kdy je na řadě opět jedno výročí úmrtí (27. 1. 1756, Salcburk – 5. 12. 1791, Vídeň), je beletristickým průvodcem, životopisem, hlavně na základě korespondence rodiny Mozartových. Piero Melograni je historik schopný psát poutavě a napínavě. Zároveň jako člověk s vědeckými kořeny se nebrání exploatovat odbornou literaturu. (Soupis bibliografie naznačuje, že čerpal hlavně z italské odborné literatury a že nové vědecké studie a knihy se s ním minuly. Jsou zde dva rejstříky: jmenný a soupis Mozartových děl.) Občas sklouzne k dedukcím a fabulacím, které by muzikologové typu Tomislava Volka asi bez milosti rozcupovali. (Na druhé straně, kde by byla mainstreamová recepce Mozarta a zájem nejen západního světa, kdyby nebylo Amadea sira Petera Levina Shaffera a později Miloše Formana?) Určitá neproporčnost a svévolnost v interpretaci byla vyvážena pečlivou redakcí a bohatým poznámkovým aparátem českého překladu. Hlavní autorovou slabinou je fakt, že není hudebním historikem, takže jeho vnímání hudby je spíše emocionální než muzikologické (viz hodnocení jako vynikající, skvělá, prvotřídní... skladba). Jedná se prostě o dobře napsaný populární životopis a jako k takovému je třeba k němu přistupovat. Když toto přijmete, tak bude pro vás kniha Piera Melograniho obohacující, zajímavá, možná dokonce vzrušující a mohla by dobře naplnit několik dlouhých zimních večerů.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.