pondělí, 30. duben 2007

Pavel Blatný - Jubileum

Napsal(a) 

Pavel Blatný - Jubileum Pavel Blatný - Jubileum

Pavel Blatný: Jubileum

Passacaglia, Modely pro Karla Krautgartnera, Rytmy a timbry, D-E-F-G-A-H-C, In modo classico, Studie pro čtvrttónovou trubku, Apel. Symfonická skica pro velký orchestr, Hommage a Gustav Mahler pro symfonický orchestr, Play jazz, play rock, play new music, Polednice. Balada na text K. J. Erbena

Marek Blatný: Play jazz, play rock, play new music

Jaromír Hnilička - čtvrttónová trubka, Josef Audes - saxofon, Natália Romanová - soprán, Zdeněk Šmukař - recitace, Brněnský filharmonický sbor, Jan Řezníček - sbormistr, Čermákovo kvarteto, Jazzový orchestr Československého rozhlasu, Karel Krautgartner, Orchestr Gustava Broma, Gustav Brom, Státní filharmonie Brno, František Jílek, Petr Altrichter, Petr Vronský, Moravská filharmonie Olomouc, Otakar Trhlík. Produkce: neuvedeno. Text: Č. Nahráno: 1964-2000. Vydáno: 2006. TT: 76:17. AAD. 1 CD PD Music PDM 06-19-2.

Českým hudebním vydavatelstvím byl udělen výchovný políček. Jedině na slovenské straně hranice si povšimli, že měl Pavel Blatný v září minulého roku 75. narozeniny. Jubileum vzniklo jako studentský projekt Vysoké školy múzických umení v Bratislavě a je jediným diskem, který k této příležitosti vyšel. U nás se asi zapomnělo... a to se nejedná o bezvýznamnou figuru současné vážné i jazzové hudby. Například v roce 1968 se Blatný v časopisu Down Beat umístil v kategorii skladatelských talentů na 3. místě a v anketě Evropské jazzové federace v roce 1969 získal 2. místo. Další skladatelské úspěchy jsou známé.

CD bylo sestaveno tak, aby v kostce přiblížilo Blatného hudební vývoj. 60. a 70. léta dala například třídílný Koncert pro jazzový orchestr , Studii pro čtvrttónovou trubku nebo Apel a ukazují zde tvůrce takzvaného třetího proudu, tedy syntetika vážné hudby a jazzu, i když Blatný sám razí spíše označení "hraniční hudba". Tento směr není v jeho tvorbě nikterak zanedbatelný, což podtrhuje i fakt, že profilová deska Pavel Blatny0˜s Third Stream Compositions byla v roce 2000 zařazena do edice 500 Jazz Records of the Twentieth Century, Vol. 2: Modernism to Postmodernism. Určitý obrat nebo spíše návrat zaznamenáme ve skladbách z 80. let, v období často nazývaném jako "erbenovské". Na CD zazní pouze Polednice , dále pak Hommage a Gustav Mahler pro symfonický orchestr . Asi už to patří k našemu hudebnímu podnebí, že co je staré, to je dobré, ale známý je u nás Blatný právě díky skladbám neoklasického ražení. Do zahraničí je naopak zván na základě skladeb třetího proudu a Nové hudby.

90. léta jsou opět ve znamení syntézy a jsou reprezentována společnou skladbou se synem Markem Play jazz, play rock, play new music . Udaný směr Blatný označuje jako "čtvrtý proud". (Na nahrávce DAMA DAMA 10 Pangea najdeme například skladbu DAMABROM , viz Harmonie 3/2005.)

Jubileum mapuje čtyřicetileté tvůrčí období. Interpreti jako Karel Krautgartner, Gustav Brom, Jaromír Hnilička, Josef Audes, František Jílek nebo Otakar Trhlík jsou zárukou skvělého pochopení i provedení "hraniční hudby". Není jednoduché nalézt hráče a dirigenty, kteří se orientují minimálně ve dvou a často i více hudebních směrech. I v tomto tkví jedinečnost CD.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.