pondělí, 16. únor 2004

Milan Báchorek: Frenštátská vonička, Balada, Omluvenky pro žáky poškoláky, Malá večerní hudba, Hukvaldská poéma

Napsal(a) 

booklet booklet
Moravský skladatel Milan Báchorek je již dlouhou dobu spjat se sborem Permoník z Karviné, který provedl řadu jeho sborových děl. U prací pro dětské sbory bývá zpravidla problém, jak skloubit vhodnou interpetační úroveň a přitom nesklouznout do klišé, pod kterými si většinou představujeme dětské sbory - naivní texty pro děti (i když osazenstvo sborů často tvoří převážně 14leté slečny) či lidové ohlasy v jakékoli podobě. Z těchto klišé vybočuje Báchorek, zkušený sborový skladatel, nejvíce v jedné z nejstarších skladeb nahrávky Omluvenkách pro žáky poškoláky - osmi dětských sborech s recitací na slova Ladislava Dvořáka, s doprovodem čelesty, klavíru, dětských hraček a bicích nástrojů. Vtipné a přitom poetické krátké texty jsou zrovna tak zhudebněny. U dalších sborů, velice zručně napsaných, však můžeme sledovat stále menší snahu o zvukovou novost a autor prostě využívá svých zkušeností s dětským sborem. Malá večerní hudba - cyklus 3 sborů na slova Františka Navary doprovázený pouze flétnou a zrovna tak Frenštátská vonička , která zpracovává lidové písně, nachávají prostor vyniknout zvuku dětského sboru.

Odlišnou náladu má Balada na slova lidové poezie pro soprán, bas, dívčí sbor a 13 dechových nástrojů. Přes klasický sujet je sbor zvukově zajímavý spojením dívčího sboru a dechů. Zcela odlišné dramatické a exaltované polohy se dočkáme v poslední rozsáhlé Hukvaldské poémě pro soprán, tenor, baryton, dětský sbor, recitátora a velký orchestr. Skladba je velkolepě koncipovaná a je v ní řada krásných momentů (například místo recitace Otakara Brouska , v pozadí sbor a houslové sólo), celkově je však skladba předimenzovaná a vlastně velice tradiční. Poznámka o Janáčkově duchu v bookletu nám dává možnost zamyslet se nad tím, co je skutečně moderní.

CD je vizitkou nejenom skladatele, ale i sboru - sbor zpívá čistě (až na pár intonačních nepřesností, zvášť v pomalých částech) a je mu velice dobře rozumět. Nové CD vzniklo spontánně, z potřeby konečně zachytit či vydat dlouhodobou spolupráci autora a sboru jako celek, přesto bych uvítala poněkud obsáhlejší booklet. Ve stávajícím se mnohdy nedozvíme, kdy byly skladby napsány, kdy nahrány a kompletní texty sborů bohužel chybí úplně.

Vydavatel: Stylton

Stopáž: 76:48

Nahráli: Koncertní sbor Permoník, Eva Šeinerová - sbormistr, Lukáš Michel - klavír, Dechová harmonie JKO, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Otakar Trhlík, recitace, sóla

Body: 4 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.