pondělí, 24. únor 2003

Mauricio Vallina: Rachmaninov, Schumann, Schulz-Evler

Napsal(a) 

booklet booklet
Třicetilý kubánský klavírista Mauricio Vallina vystudoval konzervatoř v Havaně, poté pokračoval v Moskvě na konzervatoři Čajkovského a studia ukončil v Madridu. K ruskému školení odkazuje i "velký" repertoár na tomto CD. Téma Rachmaninovových Variací na Chopinovo téma op. 22 (Preludium c moll) je sice "rusky" zatěžkané, ale zároveň má také velice hezky a přirozeně vystavěnou melodii. Zpěvně a lyricky podaná druhá část tématu přichází pak z úplně jiného světa. Jako by nám chtěl Vallina naznačit, že mu v těchto virtuózních variacích půjde o víc než jen o předvedení techniky. Náročnou půlhodinovou skladbu hraje opravdu s nadhledem a nechává nás vychutnat každý hezký a zajímavý nápad. Přestože se jeho technické možnosti zdají být bez hranic, v závěrečné variaci se ukáže, že má Vallina ještě rezervu: její finální Presto je strhující. Schumannův Carnaval představuje svět naprosto odlišný od Rachmaninovových Variací. Vallina jej hraje odlehčeně, málem až lehkomyslně (rychlé valčíkové přiznávky působí dojmem, že v nich vůbec nebere pedál), leckterá čísla pointuje vyhrocenou rytmizací. I tady si ovšem nechal rezervu - závěrečné Piú stretto lze sotva zahrát rychleji. Nahrávka vrcholí "Arabeskami na téma valčíku Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji", jediným dílem, které přežilo z tvorby polského romantického skladatele Andreje Schulze-Evlera. Přestože jsou "Arabesky" stavěné výrazně na vnější efekt, ve Vallinově podání nebudeme vůbec vnímat jejich technickou náročnost. Dokonale rytmicky cítěný valčíkový doprovod, odvážně vypíchnuté basy, střídání barev a nálad, lehkost, vtip a švih činí ve Vallinově podání z tohoto "finalstücku" nezapomenutelný zážitek.

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 69:53

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.