sobota, 22. listopad 2008

Martin Haselböck - Harmonies / Orgel Modern

Napsal(a) 

Martin Haselböck - Harmonies / Orgel Modern Martin Haselböck - Harmonies / Orgel Modern

(Křenek, Ligeti, Halffter, Schnittke, Durkó, Bischof)

Martin Haselböck - varhany. Produkce: Klaus Feldmann. Text: A, N, F. Nahráno: 1/2003, sál Filharmonie Varšava. Vydáno: 2006. TT: 61:01. DDD. 1 CD Membran Music 60160-215 (distribuce Bohemian Music Service).

Další z šesté desítky sólových kompaktních disků Martina Haselböcka s názvem Harmonies / Orgel modern představuje jeho zájem o soudobou hudbu. Tento světově uznávaný koncertní varhaník a dirigent, také chrámový hudebník (od roku 1978 vídeňský dvorní varhaník), cembalista, skladatel, pedagog, muzikolog a vydavatel věnuje tvorbě doby nedávné soustavnou péči; dokonce se přátelil a spolupracoval s řadou skladatelů, například Křenkem, Schnittkem (jemu byl dokonce křestním kmotrem!), Halffterem, kteří mu dedikovali své skladby. Předkládané CD není určeno pro milovníka tradičního varhanního zvuku a ověřeného repertoáru komponistů jako třeba Messiaen a Eben, ale spíše pro návštěvníka festivalů současné tvorby. Čtyři větry op. 223 Ernsta Křenka, Dvě etudy od Györgye Ligetiho, Ricercar od Cristóbala Halfftera, Dva malé kusy od Alfreda Schnittkeho, Andromeda od Zsolta Durkó a Kadence op. 19/2 Rainera Bischofa - jedenáct kusů šesti autorů vzniklo v době od konce šedesátých do osmdesátých let 20. století. Bylo by obtížné stručně charakterizovat jednotlivé kratinké i delší skladby, které využívají nejen polyfonní způsob práce jako například kánon, ale hlavně kompoziční techniky 20. století, avantgardní a experimentální postupy, v nichž někdy ani není poznat obvyklé zvukové barvy královského nástroje. Haselböckovo provedení je cenné svou autentičností, je přesvědčivé a - lze-li to vůbec říci u některých natočených skladeb - i bravurní. Disk je Haselböckovým portrétem, ale navíc v plné zvukové barevnosti představuje také třímanuálové varhany opus 525 (2001) z berlínské dílny Karla Schukeho, které si interpret zvolil. Díky kompozičnímu jazyku a nástrojové stylizaci skladeb a díky znamenitému ztvárnění Martina Haselböcka by nahrávka neměla ujít pozornosti jak interpretů, tak tvůrců varhanních skladeb.

Body: 4 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.