středa, 5. říjen 2005

Ludwig van Beethoven - Smyčcové kvartety, vol. 4

Napsal(a) 

Ludwig van Beethoven: Smyčcové kvartety, vol. 4 Ludwig van Beethoven: Smyčcové kvartety, vol. 4
Borodinovo kvarteto: Ruben Aharonian, Andrej Abramenkov, Igor Naidin, Valentin Berlinsky. Produkce: Edward Shakhnazarin. Text: A, N, F. Nahráno: 4/2004 Velký sál Moskevské konzervatoře, 4/2004 Malý sál Moskevské konzervatoře. Vydáno: 2005. TT: 71:24. DDD. 1 CD Chandos CHAN 10292 (distribuce Panther).

Borodinovo kvarteto je mezi světovými kvartetními soubory velkou raritou. Jeho violoncellista Valentin Berlinsky v něm totiž hraje už od jeho založení v roce 1945, tedy celých 60 let. Kompletní nahrávkou Beethovenových kvartetů, jíž se ujala firma Chandos, realizuje tento "kvartetní patriarcha" svůj celoživotní sen. Na čtvrtém CD jeho ambiciózního projektu nalezneme první dva opusy z proslulé pětice posledních skladatelových kvartetů. Díla jsou nesmírně náročná interpretačně i posluchačsky. Rozsáhlý text v bookletu tohoto CD poskytuje velký prostor názorům jednotlivých členů souboru a nejspíš můžeme dát za pravdu houslistovi Andreji Abramenkovovi, který zdůrazňuje jak symfonický charakter těchto skladeb (Kvartet Es dur op. 127 , B dur op. 130 ), tak především to, že z nich promlouvá "cosi vesmírného a nadzemského". Borodinovo kvarteto skutečně dokázalo obě díla prozářit "nadzemským" světlem. Z hudby dýchá klid, vše provívá čistý svěží vzduch. Hráči úspěšně zvládají všechna interpretační úskalí, jichž je v obou skladbách nespočet, takže kupříkladu i první věta Kvartetu B dur op. 130, plná ostrých tempových, dynamických a tonálních zlomů, zní v jejich podání naprosto přesvědčivě a průzračně. Mimořádnou působivostí se pak vyznačují všechny pomalé věty. Borodinovo kvarteto na této nahrávce jen znovu potvrdilo svou pověst vyzrálého souboru, schopného reprodukovat i ta nejnáročnější díla.

Vydavatel: Chandos/distribuce Panther

Stopáž: 71:24

Nahráli: Borodinovo kvarteto: Ruben Aharonian, Andrej Abramenkov, Igor Naidin, Valentin Berlinsky

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.