pondělí, 4. červenec 2005

Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáty

Napsal(a) 

booklet booklet
AndréWatts - klavír. Produkce: Marc Aubort, Joanna Nickrens. Text: A. Nahráno: 1987. Vydáno: 2004. TT: 59:08. DDD. Digital remastering. 1 CD EMI Classics 7243 5 86085 2 6 (EMI).

Americký klavírista André Watts nahrál ve svých jedenačtyřiceti letech s firmou EMI Classics pozoruhodnou kompilaci tří klavírních sonát Ludwiga van Beethovena. Prostřední z nich - Sonátu f moll op. 57 zvanou "Appassionata" - zde lemují obě "fantazijní" sonáty z opusu 27. Sonáta Es dur op. 27/1 "quasi una fantasia" zaznívá na předkládaném disku v prvotřídním pojetí. Wattsův úhoz vykazuje jistotu a zároveň naprostou lehkost a vyrovnanost. Každá z vět této sonáty (pozornému posluchači jistě neunikne nápadná příbuznost hlavního tématu 1. věty s melodickým incipitem české lidové písničky "Skákal pes") vykazuje jiný charakter, pianista se přesto ani na okamžik nesníží k nějaké libovůli, zejména jedná-li se o agogické změny, k nimž by podtitul díla mohl navádět. I v těch technicky nejchoulostivějších úsecích si Watts uchovává profesionální nadhled a soustředěný klid. "Appassionatu" pojímá André Watts přirozeně trochu jinak než sonáty z op. 27. Nevím, zda by se pro jeho interpretaci hodilo právě označení "vášnivá", ale v každém případě ji Watts hraje dramatičtěji a o něco agresivněji než sonáty krajní. A zároveň také poněkud komisněji, dokonce i ony překrásné variace ve druhé větě působí trochu chladným dojmem, byť se klavíristovi velmi originálně daří exponovat některé vnitřní hlasy, čímž nápaditě oživuje zvukovou strukturu. V Sonátě cis moll op. 27/2 "quasi una fantasia" si naproti tomu na nedostatek poetična nemůžeme stěžovat. Wattsovi se daří celou první větu udržet s nesmírnou trpělivostí až na samých hranicích tajemna. Také ve větě následující si Watts zachovává svůj rozumný odstup a nenasazuje příliš rychlé tempo, čímž si vytváří výhodnou platformu pro větu poslední. Její Presto agitato tak navzdory své pověstné "krkolomnosti" zůstává na této nahrávce jasné a průzračné.

Snad se nebude čtenářům zdát příliš smělé, když si na závěr položím otázku, kam až nám André Watts otevřel ona pomyslná vrátka k samotné skladatelově představě, kterou si autor o svých dílech vytvořil. Osobně se domnívám, že kdyby se Ludwig van Beethoven mohl zúčastnit Wattsova koncertu, cítil by se jistě spokojeně.

Vydavatel: EMI Classics

Stopáž: 59:08

EAN: 724358608526

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.