pátek, 17. červen 2005

Léo Delibes: Lakmé - highlights

Napsal(a) 

Mado Robin, Agnes Disney, Libero de Luca, Jean Borthayre, Orchestre et Ch´ur de l'Opéra-Comique Paris, Georges Sébastian. Produkce: neuvedeno. Text: bez textu. Nahráno: 1952. Vydáno: 2004. TT: 42:48. AAD. 1 CD Decca 475 6158 (Universal Music).

Upřímně řečeno, nevím, jak mám snímek hodnodit - dvě "háčka" odpovídají mému vztahu k podobným extraktům než kvalitě interpretů či technickému zpracování snímku. Možná se mýlím, ale obávám se, že v tomto hávu se snímek brzy octne ve zlevněných výprodejích mezi stovkami a tisícovkami jiných "highlights". Záměrem produkce bylo poskytnout posluchači líbivé zpívání bez dalších nároků, hudbu jako kulisu. Deset oblíbených čísel, pochopitelně včetně "květinového duetu" pro nenáročného posluchače za lidovou cenu. Nic víc. Pro takový osud a určení je ovšem nahrávky škoda. Fenomenální Mado Robin jako Lakmé je příkladem stříbřitého sopránu, s jakým už se dnes sotva potkáme, k jejím nejvíce obdivovaným rolím patřila Lucia z Lammermooru; zemřela dvaačtyřicetiletá, na vrcholu kariéry. Geralda, jednu ze svých nejlepších rolí, zpívá švýcarský tenor, dlouhá léta v obou pařížských operách působící Libero de Luca . Přestože se jedná o mono snímek přes padesát let starý, je nahrávka podivuhodně čistá. Vydávají se snímky, jež rozhodně takovou zvukovou kvalitu nemají, a zde se ze zdařilé nahrávky vytvořilo ve své podstatě podřadné zboží. Kdo je jiného názoru, ať si snímek koupí, zklamán rozhodně nebude. Já bych však rozhodně dala přednost kompletní opeře s plným vybavením a ráda si na ni připlatím.

Vydavatel: Decca/Universal Music

Stopáž: 42:48

Body: 2 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.