pátek, 4. březen 2005

Joseph Haydn: Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze (verze pro smyčcové kvarteto)

Napsal(a) 

booklet booklet
Emerson String Quartet: Eugene Drucker, Philip Setzer, Lawrence Dutton, David Finckel. Produkce: Christopher Alder. Text: A, N, F. Nahráno: 11, 12/2002 American Academy of Arts and Letters, New York. Vydáno: 2004. TT: 69:03. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 474 836-2 (Universal Music). Kvartetní verze tohoto proslulého Haydnova díla má celkem devět částí: sedm pomalých vět je orámováno úvodní adagiovou introdukcí a závěrečným finale v prestu. Hráči Emersonova kvarteta přichystali posluchačům této nahrávky malé překvapení. Před pátou větu "Sitio" vložili ještě čtyřminutové Largo , které původně Haydn napsal pro vokální verzi. V průvodním textu je věnován vysvětlení tohoto neobvyklého kroku poměrně velký prostor. Obhajoba ovšem nepůsobí nijak zvlášť přesvědčivě. Ani při poslechu se neubráníme pocitu, že se sice jedná o zajímavou hudbu, ale zařazením této věty jako by se přerušil plynulý průběh skladby, takže tento zásah do struktury díla působí trochu samoúčelně. Budiž to však považováno spíš za konstatování než za výtku, neboť jinak je tato nahrávka opravdu skvělá. První, co nás bezpochyby zaujme, je nádherná barva houslí. Tak lahodný a líbezný houslový tón uslyšíme jen zcela výjimečně. Eugene Drucker hraje na stradivárky z roku 1686, Philip Setzer na nový nástroj z roku 1999 a oba houslisté jsou natolik vynikající hráči, že se v jednotlivých větách střídají u prvního pultu. Nutno dodat, že ve violistovi Lawrenci Duttonovi a violoncellistovi Davidu Finckelovi mají rovnocenné partnery. Pojetí Emersonova kvarteta staví na zajímavém a působivém kontrastu: krajním větám propůjčili hráči vzrušený, patetický, téměř barokní výraz, aby o to víc vynikla průzračná klasická melodika každého ze sedmi "slov". Hrají je prostě, plynule, s pokorou, bez jakýchkoli fines a vyumělkovaností. Jímavostí vět Mulier, ecce filius tuus nebo Sitio jako by už Haydnova hudba přesahovala tento svět. Haydn napsal Sedm slov pro velkopáteční kontemplaci a Emerson String Quartet do nich vložil hluboký životní prožitek, který nepotřebuje komentáře.

Vydavatel: Universal Music

Stopáž: 69:03

EAN: 0724359940090

Nahráli: Emerson String Quartet: Eugene Drucker, Philip Setzer, Lawrence Dutton, David Finckel

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.