úterý, 4. únor 2003

Johannes Brahms: Klavírní sonáty C dur op. 1, fis moll op. 2, Scherzo es moll op. 4

Napsal(a) 

booklet booklet
Ve Vogtově rozsáhlé diskografii převažují skladatelé, v jejichž hudební řeči bychom nalezli řadu styčných bodů: Brahms, Beethoven, Schumann, Grieg, Dvořák. Jejich svět je Larsu Vogtovi evidentně velmi blízký, o čemž svědčí mimo jiné i řada ocenění právě za interpretaci děl těchto autorů. Po loňské nahrávce Brahmsovy 3. klavírní sonáty f moll op. 5 a Balad op. 10 pokračuje tento vynikající pianista v mapování Brahmsova klavírního odkazu prvními dvěma sonátami a Scherzem es moll . Přestože tato díla nesou opusová čísla 1, 2 a 4, nejedná se o začátečnické skladby, ale o mistrovské kompozice, které se řadí k vrcholům klavírní tvorby 19. století. Cítíme v nich sice nepopiratelný vliv Schumannův a Beethovenův (ve Scherzu op. 4 bychom navíc mohli vystopovat i Chopina), jejich celkové vyznění je ovšem plně brahmsovské - jak ve vzletné a svobodně pojaté formě, tak také ve velkorysé, téměř symfonické sazbě. Lars Vogt zvládá technická i výrazová úskalí s neuvěřitelnou bravurou. Náročné oktávové a akordické pasáže znějí v jeho podání lehce a vzdušně (zvláště oceníme prosvětlená scherza), spíš než na dramatismus a temné barvy sází pianista na intimitu a transparentnost. Dociluje jí nejen rytmickou ukázněností (i když kupříkladu ve volné větě Sonáty C dur rozvolňuje metrum opravdu značně a ve volné větě Sonáty fis moll dotahuje práci s časem až k samé hranici únosnosti), ale především dokonale propracovanou dynamikou. Jeho piana a pianissima jsou neuvěřitelně éterická a zároveň nesmírně zpěvná. Svým pojetím se Vogt blíží spíš pastelu nebo akvarelu než oleji, a Brahmsovi to velmi svědčí.

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 70:15

Nahráli: Lars Vogt - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.