úterý, 4. prosinec 2001

Johann Fischer: Missa Inventionis Sanctae Crucis, Concertus de Sancta Cruce, O Crux Venerabilis, Offertorium de Dedicatione Templ

Napsal(a) 

booklet booklet
Marek Štryncl v bookletu tvrdí, že Johann Caspar Ferdinand Fischer (1656-1746) je skladatelem s velkou budoucností. Po poslechu desku mu jistě dáte za pravdu. Díky autorům spartací a realizací Emiliánu Troldovi a Tomáši Slavickému, kteří objevili jeho skladby v archivu Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, a nadšenému interpretačnímu týmu budou moci zájemci z řady zemí posoudit melodickou krásu a kompoziční zručnost polozapomenutého "českého" mistra. Supraphon se dal přesvědčit, aby světové premiéry Fischerových děl vydal, a dobře učinil. Myslím, že je to přesně ten typ hudby, který by mohl ve světě slavit úspěchy. Marek Štryncl vsadil na podobný tým hráčů a zpěváků jako u Zelenky (Sub olea pacis - Supraphon). Výsledek je ještě lepší, neboť jestliže u Zelenky jsem měl drobné výhrady k sólovým zpěvákům, zde zpívají po vokální i technické stránce slyšitelně lépe. A tak rozpačitost zůstala pouze nad kontratenoristou Forsterem , jehož hlas rozhodně nepatří k těm, které by posluchače dojímaly. Orchestr Musica Florea byl opět dirigentem výborně připraven a u nás bezkonkurenční výkon podal i hradecký chlapecký sbor Boni Pueri . Škoda, že v dobře připraveném bookletu nezbylo místo na český překlad latinských textů.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 53:20

Nahráli: Anna Hlavenková, Gabriela Eibenová, Markus Forster, Jaroslav Březina, Michael Pospíšil, Boni Pueri (sbormistr Pavel Horák), Musica Florenta, Marek Štryncl

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.