Jedním slovem krásný Beethoven Smetanova tria na novém 2CD

Smetanovo trio zahájilo svou koncertní dráhu v roce 2000 a v tomtéž roce také vydalo v Supraphonu své první CD. Vloni tedy soubor oslavil dvacetileté výročí své koncertní činnosti a zároveň i dvacáté výročí své spolupráce s naším nejvýznamnějším vydavatelským labelem. Za tu dobu realizoval u Supraphonu deset projektů, z nichž řada získala prestižní světová ocenění. Doménou Smetanova tria jsou především romantičtí skladatelé: Smetana, Dvořák, Fibich, Brahms, Čajkovskij, Rachmaninov. Ale neméně výrazně figurují v jeho repertoáru autoři 20. století: Ravel, Šostakovič, Novák, Suk či Martinů. Je zajímavé, že Beethovenovi, jednomu z vůbec nejvýznamnějších tvůrců v oboru klavírních trií, se soubor dlouho vyhýbal.

Beethovenovský půst Smetanova tria ale vloni skončil – v září 2020 vydal soubor v Supraphonu reprezentativní dvoudiskové album, v němž nabízí čtyři z nejhranějších skladatelových klavírních trií: c moll op. 1/3, B dur op. 97 „Arcivévodské“, D dur op. 70/1 „Geistertrio“ a Es dur op. 70/2. Jedná se zároveň o první nahrávku, na které Smetanovo trio vystupuje s Janem Talichem, jenž v létě 2019 vystřídal u houslového pultu Radima Krestu. Mám to potěšení sledovat koncertní dráhu tohoto souboru od samého počátku a ani o této nahrávce nemohu napsat nic jiného, než co bylo řečeno o jeho předchozích projektech: všichni tři umělci hrají s neuvěřitelným osobním nasazením a vtáhnou posluchače „do děje“ takovým způsobem, že místy zapomíná dýchat. Techniku mají skvělou a souhru úžasnou (což oceníme o to víc, když víme, že Jan Talich hraje v tomto souboru opravdu velmi krátce). Jejich Beethoven je vzletný, rozevlátý, ale zároveň také vnitřně ukázněný, energický v rychlých větách, jímavý v lyrických partiích, při vší zvukové bohatosti obdivuhodně vylehčený a transparentní, výrazově naprosto přesvědčivý, jedním slovem: krásný. Moc bych si přál, aby Smetanovo trio v nahrávání Beethovena pokračovalo a svůj beethovenovský projekt zkompletovalo.


Smetanovo trio: Jitka Čechová / klavír, Jan Talich / housle, Jan Páleníček / violoncello. Text: Č, A, N, F. Nahráno: 12/2019, 2, 5, 6/2020, Studio Martínek, Praha. Vydáno: 2020. TT: 73:47 + 57:59. 2 CD Supraphon SU4288-2.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější