čtvrtek, 17. březen 2005

Jean Sibelius, Edvard Elgar, Benjamin Britten: Symfonie č. 1, 2, 5, 7, Enigma Variations, 4 Sea Interludes

Napsal(a) 

booklet booklet
Wiener Philharmoniker, Boston Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Leonard Bernstein. Produkce: Hanno Rinke. Text: A, N, F. Nahráno: 1982, 1986 - 1988, 1990. Vydáno: 2004. TT: 79:22, 69:48, 60:45. DDD. 3 CD Deutsche Grammophon 474 936-2 (Universal Music). Řada zklamání a osobních tragédií vedly k vykrystalizování Bernsteinova pozdního slohu, který se dá nazvat hyper-romantický. A tohoto Sibelia by člověk neváhal postavit vedle Gustava Mahlera nebo Antona Brucknera. Všechny tři zmíněné symfoniky Bernstein v posledních letech života uváděl. Jeho bezprostřední citový projev jako by dostával stále víc jakousi duchovnější dimenzi, je to fáze zvláštní zralosti a hloubky. To, čemu se u Bernsteina říkalo "dar lyriky", tu dosahuje svého vrcholu. Základní charakteristikou je opět pomalé tempo, snad nejpomalejší možné. Jen několik dirigentů si může takto pomalá tempa dovolit. Všechny čtyři symfonie, které stihl natočit z plánovaného kompletu, se tu ukazují v úplně jiném světle. Hlavně populární Druhá . Bernstein (ale i Sibelius) je jeden z těch umělců, ke kterým se hodí trochu nostalgické přízvisko "poslední romantik". Člověk nemusí souhlasit se vším, co mu nahrávka předkládá - ale stejně nakonec musí uznat, že bychom v uměleckém světě těžko hledali něco působivějšího. Karajana lze občas "nařknout" z falešného patosu a jisté okázalosti. Naproti tomu Bernstein sice bývá značně excentrický, ale pokaždé stoprocentně věrohodný. Sibeliovské album doplňují dva zajímavé snímky - Elgarovy Enigma-Variatons , kde ho vyhraněné pojetí dovedlo až ke konfliktu s orchestrem BBC a geniální Mořská Interludia Benjamina Brittena, vůbec poslední Bernsteinova nahrávka z Tangelwoodu z léta 1990.

Vydavatel: Universal Music

Stopáž: 79:22, 69:48, 60:45

Nahráli: Wiener Philharmoniker, Boston Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Leonard Bernstein

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.