úterý, 19. listopad 2013

Imogen Holst, Benjamin Britten - Choral Works

Napsal(a) 

Imogen Holst, Benjamin Britten - Choral Works Imogen Holst, Benjamin Britten - Choral Works

Choir of Clare College Cambridge, The Dimitri Ensemble, Graham Ross – sbormistr . Text: A, N, F. Nahráno: červenec 2011, All Hallows‘ Church, Gospel Oak, London. Vydáno: 2012. TT: 72:35. DDD. 1 CD Harmonia mundi HMU 907576.

Suita Planety Gustava Holsta je jedním z hudebních hitů, přinejmenším tento titul se běžnému milovníku hudby při vyslovení jména Holst vybaví. O existenci, natož o díle jeho dcery Imogen ví však málokdo. Jak se píše v bookletu, je načase splatit dluh aspoň vydáním profilového CD. Imogen Holst komponovala orchestrální skladby, je autorkou opery podle Shapespeara Benedick and Beatrice , kantát a celé řady sborů, z nichž přináší nosič výběr. Tři ze zvolených skladeb na CD od svých premiér nikdy víc nezazněly, až na této nahrávce. Imogen Holst se věnovala řadě činností. Působila jako dirigentka, je autorkou publikací, pracovala v hudebních institucích a organizacích, především však vedla v letech 1956–1977 festival v Aldenburghu a úzce spolupracovala s jeho zakladatelem Benjaminem Brittenem. Také se věnovala propagaci díla svého otce a její vlastní tvorba zůstala často stranou. Mass in A minor je její ještě školní práce z roku 1927, dílo žačky Ralpha Vaughana Williamse, užívající střízlivé, neokázalé prostředky. A Hymne to ChristThree Psalms jsou díla čtyřicátých let. Zcela jiného druhu je písňový cyklus Welcome Joy and Welcome Sorrow na texty Johna Keatse pro ženské hlasy a harfu, zkomponovaný na Brittenův podnět. Užité prostředky jsou opět velmi úsporné, až minimalistické, skladatelka však dosahuje velmi jemných barevných odstínů, celý cyklus působí jako pavučinová krajka. Za vrchol sborové tvorby Holstové je označeno zhudebněnění básně Williama Clelanda Hallo my fancy, whither wilt thou go , textu ze 17. století, kde skladatelka adekvátně čerpá z odkazu historie anglické polyfonie. Výběr sborových děl předcházela nahrávka komorní hudby (Court Lane Music ), na niž CD vydané u Harmonia mundi navazuje. Je stále co objevovat a je dobře, když label projeví ochotu přijít s něčím neznámým. Vcelku logicky je k pěti titulům z tvorby Imogen Holst připojena Brittenova slavnostní kantáta Rejoice in the Lamb , k níž Imogen Holst vytvořila orchestraci. A to i když Brittenův temperament a rozmanitost výrazu odsouvá střízlivou, ve výraze skromnou tvorbu Imogen Holst (která jako žena tolika činností určitě plachá nebyla) do pozadí. Výtečně je vybavený booklet (texty skladeb ve třech, respektive čtyřech jazycích).

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.