pátek, 16. duben 2004

Gidon Kremer: (Beethoven, Brahms, Schumann, Prokofjev, Bartók) - Beethoven, Brahms, Schumann, Prokofjev, Bartók

Napsal(a) 

booklet booklet
Vlastně stačí pouze výčet interpretů - jedinečného Gidona Kremera a tří klavíristů, kteří s ním během jedenácti let tyto již dříve na LP u stejné firmy vydané nahrávky realizovali. Vydat je digitálně jako komplet je skvělá idea, a tak máme v jedné krabičce pohromadě téměř devět hodin mistrovsky interpretované hudby ze dvou staletí, s informativně vyváženými odbornými texty. Třemi sonátami je zastoupen Beethoven, dvěma Brahms, Schumann a Prokofjev (spolu s Pěti melodiemi op. 35bis ), po jedné poskytli Richard Strauss, Ferruccio Busoni, Leoš Janáček a Béla Bartók a závěr tvoří Téma a varice Oliviera Messiaena. Na většině nahrávek je Kremerovou partnerkou Martha Argerich , souhra této dvojice je prvotřídní. U Brahmse a Busoniho je u klavíru Valerij Afanasjev , Sonátu Richarda Strausse doprovází Oleg Maisenberg . Komplet nebude laciný, stojí však rozhodně za to, jej mít.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 77:20, 73:30, 75:36, 62:14, 65:05, 79:21, 64:52, 5

Nahráli: Gidon Kremer - housle, Martha Argerich, Valerij Afanasjev, Oleg Maisenberg - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.