středa, 27. únor 2002

Georg Philipp Telemann: Music with recorder

Napsal(a) 

booklet booklet
Ať se Jiří Stivín pohybuje na poli jazzu či v oblasti vážné hudby, posluchači si mohou být jisti, že se setkají s vitální a nesmírně muzikální osobností, jejíž hráčské schopnosti stojí na samém prahu lidských možností. Vitalitou, melodičností a dokonalou znalostí nástrojových možností se vyznačuje i hudba Telemannova - a zobcová flétna hraje v jeho skladatelském odkazu roli mimořádně významnou. Jiří Stivín vybral pro toto CD devět Telemannových děl, v nichž se zobcová flétna objevuje ve společnosti různých hudebních nástrojů (včetně lidského hlasu). Protože jsou skladby seřazeny tak, že je zobcová flétna zasazena pokaždé do jiné nástrojové kombinace, a protože jsou jednotlivé věty většinou poměrně krátké (s průměrnou stopáží kolem dvou minut), vznikl neobyčejně zajímavý a pestrý kaleidoskop, který přináší neustále nové a překvapující obrázky. Svítivý tón Stivínovy zobcové flétny tu navíc skutečně působí jako světelný proud v kaleidoskopu: dokáže v sólových partiích oslnit jako sluneční paprsky a dokáže také propůjčit zářivost i ostatním nástrojům. V Collegiu quodlibet se sešli výborní hudebníci. Dokonalá nástrojová technika a souhra jsou pro ně stejně jako pro Jiřího Stivína samozřejmostí. Z celé nahrávky přímo dýchá potěšení z muzicírování. Zvláště pak rychlé věty jsou nabité takovou energií a elánem, že by je v zamračených a deštivých dnech mohly v lékárnách podávat pro povzbuzení.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 79:42

Body: 3 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.