čtvrtek, 13. leden 2005

Georg Friedrich Händel: Serse

Napsal(a) 

booklet booklet
Anne Sofie von Otter - mezzosoprán, Elizabeth Norberg-Schulz - soprán, Sandrine Piau - soprán, Lawrenze Zazzo - kontratenor, Silvia Tro Santafé - mezzosoprán, Giovanni Furlanetto - bas, Antonio Abete - baryton, Les Arts Florissants, William Christie. Produkce: Alain Lanceron. Text: A, N, F. Nahráno: live, 11/2003, Théâtre des Champs Élysées, Paříž. Vydáno: 2004. TT: 66:11, 59:08, 39:47. DDD. 3 CD Virgin Veritas 5 45711 2 (EMI). V roce 1738 skladatel netušil, že se ve 20. století stane opera Serse HWV 40 jeho nejpopulárnějším jevištním dílem. Svým způsobem se jedná o průkopnický počin, neboť opera osciluje na rozhraní semiseriálního a buffózního tvaru. A právě balancování mezi quasi vážnou úrovní a humorem činí toto dílo nadčasovým. Po svém tak autor anticipuje svět Mozartových oper. Spletité vztahy jsou nakonec šťastně rozpleteny, pravá a věrná láska zvítězí, milostné vášně vyústí v klid duše a v harmonii.

Jedná se o záznam inscenace z pařížského Théâtre des Champs-Élysées a uměleckým leadrem byl dirigent a muzikolog William Christie , jenž je dlouholetým ředitelem souboru Les Arts Florissants . Mimochodem už jenom výkony jeho muzikantů si samy o sobě zaslouží nejvyšší ocenění. Pěveckou hvězdou nahrávky je švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter , jež zpívá zamilovaného krále Sersa. Nicméně i další sólisté zpívají (a předpokládám, že i hrají) znamenitě. Když slyšíte händelovské kreace Anne Sofie von Otter, tak si dáte snadněji do souvislosti osobnost její konkurentky, mezzosopranistky Jennifer Larmore, která byla při svém hostování 26. 11. 2004 v Praze vyhlašována za nejlepší interpretku Händela v historii.

Vydavatel: EMI

Stopáž: 66:11, 59:08, 39:47

Nahráli: Anne Sofie von Otter - mezzosoprán, Elizabeth Norberg-Schulz - soprán, Sandrine Piau - soprán, Lawrence Zazzo - kontratenor, Siliva Tro Santafé - mezzosoprán, Giovanni Furlanetto - bas, Antonio Abete - baryton, Les Arts Florissiants, William Christie

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.