pondělí, 27. březen 2006

Georg Friedrich Händel: La Resurrezione HWV 47

Napsal(a) 

Edith Gabry, Annemarie Toepler-Marizy - soprány, Emmy Lisken - alt, Alfred Fackert - tenor, Erich Wenk - bas, Santini Kammerorchester und Kammerchor, Münster, Rudolf Ewerhart. Produkce: neuvedeno. Text: N, A. Nahráno: 1961. Vydáno: 2005. TT: 109:46. ADD. 2 CD Membran Music Ltd. 2241938-303 (distribuce Bohemian Music Service).

Händelovo první oratorium Vzkříšení (1708) se nehrává často. Skladatel jej napsal během pobytu v Itálii, z podnětu svého ambiciózního chlebodárce Francesca Ruspoliho. Vzkříšení - na třech zkouškách a dvou provedeních - mělo ohromný ohlas. Bylo pro ně v markýzově paláci vytvořeno zvláštní divadlo se stroji, účinkoval v něm velký orchestr o více než čtyřiceti hráčích, pro publikum bylo vytištěno 1500 libret, v nichž mohli sledovat text.

Taková pečlivá pozornost však neprovázela vydání dnes již historické německé nahrávky tohoto oratoria z roku 1961. Snímky dokládající umění předních interpretů nebo mimořádné koncertní události jsou dnes již běžné a stávají se významným vodítkem pro studium dalších uměleckých generací. Pak - v tomto případě s odstupem více než čtyř desítek let - je nutností vybavit reedici medailony interpretů, přesnými údaji o pořízení nahrávky, popřípadě i osobní vzpomínkou na kdysi pozoruhodný koncert. To vše u tohoto disku chybí. Navíc kromě převyprávěného obsahu díla není uvedeno, které postavy a kteří sólisté zpívají (zejména která ze dvou sopranistek)! Je to velká škoda, protože jen trochu neznalý zájemce při poslechu tohoto podprůměrného snímku, který se nijak nevymyká z rutinního provedení té doby, dnes už nepochopí, proč bylo toto CD vlastně vydáno.

Vydavatel: Membran Music/BMS

Stopáž: 109:46

Body: 1 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.