pondělí, 27. říjen 2008

French romantic cello sonatas

Napsal(a) 

French romantic cello sonatas French romantic cello sonatas

(Franck, Saint-Saëns, Boëllmann)

Michal Kaňka - violoncello, Ivan Klánský - klavír. Produkce: Jiří Gemrot. Text: A, N, F. Nahráno: 11/2007, Praha. Vydáno: 2008. TT: 72:27. DSD. 1 CD Praga Digitals 250245 (distribuce Classic).

Poslední společné CD Ivana Klánského a Michala Kaňky má zajímavou francouzskou dramaturgii. Dominuje jí transkripce slavné Houslové sonáty A dur Césara Francka, skladby, která je působivá v úpravě flétnové, a stejně tak violoncellové. Dále Sonáta č. 1 c moll Camilla Saint-Saënse a Sonáta a moll Léona Boëllmanna (1862 - 1897), který je blízký Franckovi svou profesí varhaníka. A lze říci, že známější Saint-Saëns vyznívá vedle téměř zapomenutého Boëllmanna jako ten méně zajímavý. Francouzské ušlechtilé city, určitá líbeznost i vzrušení jsou myslím nejlepším nalezeným klíčem k Saint-Saënsovi. Ve velké škále barev se zde uplatní i měkký úhoz Ivana Klánského. Boëllmann je překvapivá skladba s téměř hrdinskou první, baladickou druhou a virtuózně pojatou větou třetí. Franckovu sonátu pak můžeme pojímat jako syntézu rysů obou sonát předešlých, ovšem na zcela jiné úrovni. Její aristokratický nádech, dokonalá promyšlenost a lehce mystická nálada sluší violoncellu stejně jako houslím, a pokud se přidá i technická jistota a měkké přirozené zacházení s každou frází, je to radost slyšet. Kaňkovo pojetí je ideálním spojením klasického řádu a romantického výrazu. Připomeňme, že se tu setkávají skvělý violoncellista Pražákova kvarteta Michal Kaňka a klavírista, člen Guarneri tria, Ivan Klánský. Oba tyto soubory natáčejí pro tento label už dlouho a téměř exkluzivně. A nutno říci, že Praga Digitals nahrává s našimi nejlepšími muzikanty a komorními ansámbly dlouhodobě. Diskografie Pražákova kvarteta, ke které v poslední době přibyl Schubertův poslední kvartet G dur, stejně jako Guarneri tria, je impozantní a francouzský ctitel českého interpretačního umění tu nahrazuje roli domácích producentů opravdu vzorově. Zaslouží si náš vděk. Dnes už mají výše jmenovaní nahrán prakticky celý základní repertoár, a tak se hledají a "vyhrabávají" i další, méně známé tituly. U některých musí člověk konstatovat, že díla zůstala zapadlá právem, toto francouzské CD se ale podařilo sestavit velmi inspirativně.

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.