středa, 26. leden 2005

Franz Schubert: Winterreise

Napsal(a) 

booklet booklet
Matthias Goerne - baryton, Alfred Brendel - klavír. Produkce: Dominic Fyfe. Text: A, N. Nahráno: 10/2003, Wigmore Hall, Londýn. Vydáno: 2004. TT: 75:32. DDD. 1 CD Decca 467 092-2 (Universal Music). Alternativa: Schreier, Richtěr/Philips 442 360-2. Druhý písňový cyklus Franze Schuberta je pro interprety velmi náročnou záležitostí. Zatímco Spanilá mlynářka tvoří příběh s řadou proměn a epizod, má Zimní cesta vlastně jediné téma - je to čtyřiadvacet písní na téma samota, smutek, nešťastná láska... Matthias Goerne tu ale znovu potvrdil, že je ve své kategorii králem tohoto oboru. Má tvárný a mladý hlas, všechny propracované nuance mu znějí naprosto přirozeně a celý cyklus má v jeho podání napětí a vnitřní vývoj. Nejlepší žák Dietricha Fischera-Dieskaua jde v jeho stopách, ale po svém. Dieskau bývá často mnohem popisnější, Goerne mnohem méně akcentuje jednotlivá slova, nechává se vést víc hudbou než textem a dokonale vyzpívá vše, co je mezi řádky. Alfred Brendel při doprovodu volí velmi střídmý úhozový rejstřík - a někdy se skoro zdá, že imituje zvuk kladívkového klavíru. Akustika londýnské Wigmore Hall je právě pro tento typ koncertu ideální. Goerne si tu může dovolit zpívat neustále na velmi nízké dynamické hladině na pomezí piana, a přitom rozvinout jemnou muzikálnost a neuvěřitelně bohatou škálu odstínů barevných, výrazových i dynamických. Zdánlivě zdrženlivým projevem dosahuje mocného citového účinku - a dokonale se tím vyhne sentimentu. Existuje několik vynikajících provedení Zimní cesty , ale tohle je prostě geniální. Srovnávat ho můžeme snad jen s památnými koncerty Petera Schreiera se Svjatoslavem Richtěrem.

Stopáž: 75:32

Nahráli: Matthias Goerne - baryton, Alfred Brendel - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.