pátek, 10. leden 2003

Dong Hyek Lim: (Chopin, Schubert, Ravel) - Chopin, Schubert, Ravel

Napsal(a) 

booklet booklet
Jihokorejský pianista Dong Hyek Lim získal jako dvanáctiletý na Chopinově soutěži v Moskvě v roce 1996 druhou cenu - a Chopinem také otevírá své CD. Vybral si čtyři skladby čtyř různých žánrů: Scherzo b moll op. 31, Nokturno Des dur op. 27/2, Baladu g moll op. 23 a Etudu C dur op. 10/1. Proslulý úvod Scherza má v sobě nebývalé napětí a razanci a také určitou urputnost, kterou se vyznačuje Limova hra vůbec. Neprojevuje se ovšem ani tak v dynamice, jako spíš v ostřejším rytmu a často i v poměrně rychlých tempech. Onu urputnost cítíme i v melodických partiích - Limovy fráze jsou vždycky hezky vystavěné, ale je v nich víc úporné vůle než přirozené muzikálnosti. Přesto je jeho hraní zjevně upřímné, a tak je velmi pravděpodobné, že s věkem a zkušenostmi (Lim nahrával toto CD ve svých sedmnácti letech) se leckteré ostré hrany vyhladí. Melodické linky Schubertových Impromptus D899 plynou zjevně vláčněji než v Chopinovi - zřejmě proto, že se tu Lim nemusí tolik soustředit na techniku. Nejzajímavěji vychází Limovi poslední skladba alba, Ravelova "choreografická báseň" La Valse (dílo určené původně orchestru převedl sám autor do klavírní podoby). Lim hraje La Valse velkoryse, a přitom s půvabnou ležérností a nepředstíranou samozřejmostí, jako by byl své dětství prožil ve Vídni a ne v Soulu.

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 62:40

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.